ČLÁNOK
Je v našom záujme byť súčasťou kľúčových krajín, tvrdí Mikloš
29. novembra 2011

Slovensko by malo mať záujem byť súčasťou prípadnej užšej spolupráce kľúčových krajín eurozóny. Myslí si to minister financií Ivan Mikloš. Otázne však podľa neho je, ako by táto užšia spolupráca vyzerala. „Je pre nás zásadná otázka, či by sme medzi také krajiny patrili. Myslím si, že je v našom záujme medzi také krajiny patriť, aj keď to môže súvisieť s tým, aká forma a aká miera fiškálnej únie by bola s tým spojená,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii.

Nech sa situácia vyvinie akokoľvek, isté podľa ministra je, že eurozóna nebude môcť fungovať tak, ako fungovala doteraz. Dôkazom je aj to, že na financovanie dlhu si nedokážu požičiavať nielen predlžené krajiny, ale napríklad ani Nemecko. Nie je vylúčené ani to, že by nakoniec eurozóna skončila s nižším počtom krajín. „Neviem, či sa táto téza týka aj počtu krajín, možno áno, ani to sa nedá vylúčiť. Ale celkom určite sa to týka mechanizmov a pravidiel,“ povedal. Slovensko by preto podľa ministra rado videlo oveľa prísnejšie, tvrdšie a jednoznačne vynucované pravidlá, ktoré by nútili krajiny k rozpočtovej zodpovednosti. Ich nedodržiavanie by pritom mohlo viesť až k obmedzeniu rozpočtovej suverenity.

„Faktom je, že situácia je neudržateľná bez toho, aby nedošlo aj k nejakým zásadnejším zmenám,“ povedal Mikloš. Tie by však podľa neho nemali viesť k akýmsi „spojeným štátom európskym“ s veľkou silnou európskou vládou so spoločnými daňami a s veľkým prerozdeľovaním od bohatých k chudobným. „Som presvedčený, že takáto eurozóna by bola neudržateľná politicky,“ tvrdí. Slovensko nesúhlasí ani s tým, aby sa harmonizovali priame dane. „Nepomohlo by to nikomu. Poškodilo by to nielen nás, ale aj niektoré krajiny, ktoré to presadzujú,“ myslí si Mikloš.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS