Vývoj cien položiek tvoriacich jadrovú infláciu bol v júli v súlade s predpokladmi Národnej banky Slovenska (NBS), keď ich pokles ovplyvnilo predovšetkým zníženie cien pohonných hmôt a charakteristické sezónne zníženie cien potravín. Došlo tak k narušeniu trendu medzimesačných prírastkov cien potravín pretrvávajúceho od marca tohto roku. Agentúru SITA o tom informoval hovorca NBS Ján Onda.
Výraznejší pokles cien zeleniny bol dôsledkom zvýšenia domácej ponuky novej úrody na trhu. Ceny ovocia však aj naďalej rástli vplyvom vyšších cien dovážaných druhov. Aj napriek júlovému poklesu cien potravín vzrástla ich medziročná dynamika, keďže v rovnakom období minulého roka zaznamenali ich ceny výraznejší pokles. Ceny potravín tak aj naďalej podľa NBS vytvárajú určitú mieru neistoty vývoja jadrovej inflácie. Medziročná miera jadrovej inflácie sa v porovnaní s júlom znížila o 0,2 percentuálneho bodu na 5,2 %.
V dôsledku zníženia cien pohonných hmôt poklesla aj medziročná dynamika čistej inflácie z júnových 3,8 % na 3,4 % v júli. Nakoľko ceny potravín a pohonných hmôt vnášajú do vývoja spotrebiteľských cien značnú volatilitu, je pre výkon menovej politiky dôležitý podľa NBS pohľad na vývoj čistej inflácie bez pohonných hmôt. Jej medziročná dynamika zaznamenáva dlhodobo stabilný vývoj, pričom v júli mierne poklesla. Bolo to ovplyvnené pretrvávajúcou nízkou dynamikou cien ostatných obchodovateľných tovarov (2 %), ale aj postupne sa znižujúcim medziročným tempom rastu cien trhových služieb. Tento vývoj naznačuje, že mierny rast konečnej spotreby obyvateľstva v súčasnosti nevytvára dopytové inflačné tlaky.
Priemerná cenová hladina, meraná indexom spotrebiteľských cien, sa v priebehu júla v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nezmenila. Tento vývoj bol na jednej strane ovplyvnený poklesom cien položiek tvoriacich jadrovú infláciu medziročne o 0,2 % a na druhej očakávaným nárastom regulovaných cien (v telekomunikačných službách) o 0,8 %. Medziročná dynamika celkovej inflácie si zachovala júnovú úroveň vo výške 8 %.