ČLÁNOK
Jacques Santer navrhuje oceňovanie ropy v eurách
9. októbra 2000

Bývalý predseda Európskej komisie Jacques Santer navrhol štátom v Perzskom zálive, aby uvažovali o oceňovaní ropy v eurách, hoci sám pripustil, že nahradiť silný dolár eurom sa možno zdá byť v súčasnosti utópiou.

Na konferencii o vzájomnej spolupráci medzi Európskou úniou a Radou pre spoluprácu arabských štátov (GCC), ktorá združuje šesť významných ropných producentov Jacques Santer vyjadril svoje presvedčenie, že euro sa priblíži k parite voči americkému doláru i napriek jeho súčasnému oslabeniu. „Som presvedčený, že dôverná a priateľská atmosféra medzi Európskou úniou a GCC by sa mohla upevniť, ak by sme zvážili obchodovanie s barelmi ropy v eurách,“ povedal Santer na dvojdňovom summite v Dubaji, ktorý sa začal v nedeľu. Ako dodal, aj keď sa teraz táto myšlienka zdá utopistická, budúcnosť určite prinesie príležitosti na jej realizáciu. Účastníci summitu budú diskutovať o odstránení prekážok vo vzájomnom obchode, ktorého objem v roku 1999 dosiahol 36 mld. USD.

EÚ je hlavným obchodným partnerom GCC. Európa je hlavným importérom ropy z GCC, ktoré pozostáva zo Saudskej Arábie, Kataru, Ománu, Bahrajnu, Kuvajtu a Spojených Arabských Emirátov. Podľa Santera by oceňovanie ropy v eurách napomohlo stabilizovať svetový trh s ropou a posilniť vzťahy medzi dvoma skupinami. Najväčší člen GCC a hybná sila OPEC – Saudská Arábia začala používať v eurozóne namiesto jedenástich mien členských krajín euro. Členovia GCC si želajú urýchliť rozhovory o dohode o voľnom obchode a posilniť európske investície v Perzskom zálive. Taktiež chcú, aby EÚ odstránila 6-percentné clo uvalené na hliník, ktorý je jedným z mála neropných exportných výrobkov regiónu, čím by sa znížila závislosť krajín Perzského zálivu na príjmoch z energie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS