ČLÁNOK




J.Stiglitz: USA musia viac investovať do výskumu, technológií a vzdelávania
20. apríla 2004

Americké hospodárstvo čakajú nové veľké výzvy. Podľa nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu Josepha Stiglitza sa terajší silný rast amerického hospodárstva v nasledujúcich rokoch nepodarí udržať.

Americká konjunktúra sa nachádza pod svojím potenciálom. V minulých troch rokoch mala vytvoriť 8 až 9 miliónov pracovných miest, v skutočnosti sa ich však takmer 2 milióny stratili. Podľa ekonóma „USA budú mať veľmi silný rast až vtedy, keď nadviažu na úspechy minulosti“.

Počas osemročnej vlády prezidenta Billa Clintona sa v USA vytvorilo približne 20 miliónov pracovných miest. Stiglitz sa domnieva, že v tomto trende by sa dalo pokračovať aj teraz. Predpokladom „nadviazania na úspechy minulosti“ je však zásadná zmena americkej hospodárskej politiky. Nebolo treba výrazne uľahčovať daňové bremeno najbohatším Američanom, treba pomôcť najnižším a stredným sociálnym skupinám. „Tým by sa dosiahla väčšia podpora konjunktúry,“ povedal ekonóm. Okrem toho musí vláda podniknúť niečo proti deficitu štátneho rozpočtu, ktorý vyvoláva znepokojenie.

Stiglitz žiada napríklad zníženie rozpočtu ministerstva obrany. „Naproti tomu musíme viac investovať do výskumu, technológií a vzdelávania,“ povedal. Sú to všetko oblasti, ktorým Bushova vláda venuje malú pozornosť. Týmto postupom „vláda ohrozuje náš ďalší rast“. Vedúca úloha USA v minulosti spočívala na výdobytkoch Silicon Valley a na americkom výskumnom potenciáli. Bolo to možné preto, lebo USA vytvárali podmienky pre talenty z celého sveta. Títo ľudia mohli v USA zostávať dlhšie obdobie. V súčasnosti to tak už nie je. Študenti dostávajú víza len veľmi ťažko a čoraz menej záujemcov sa hlási na vysoké školy.

Pokiaľ ide o činnosť Medzinárodného menového fondu (MMF), organizácia nepochopila, kde sa nachádzajú slabiny globálneho finančného systému. Riziká meniacich sa výmenných kurzov a úrokov predstavujú mimoriadnu záťaž pre rozvojový svet. Chudobné krajiny, ktoré nemôžu zvládnuť spomínané riziká, predstavujú hlavný zdroj vzniku svetových finančných kríz.

Stiglitz pri hľadaní nového šéfa MMF podporuje proces výberu, ktorý zaručí, že do funkcie sa dostane najlepší uchádzač o miesto, a to bez ohľadu na krajinu, z ktorej pochádza. Nemusí byť nominantom západnej Európy alebo USA, hoci v MMF majú väčšinu hlasov. Podľa neho musí byť proces výberu transparentný, ktorého cieľom je nájdenie najschopnejšie človeka, ktorý rozumie svetovej ekonomike, svetovým financiám a ich súčasným trendom.

Rozhovor so Stiglitzom priniesol nemecký denník Handelsbatt.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS