ČLÁNOK
J. Rezeš očakáva budúci týždeň personálne zmeny vo vedení
16. septembra 1999

Pre regionálne noviny Košický Večer to povedal exprezident VSŽ, a.s., Košice Július Rezeš po utorkovom stretnutí s prezidentom SR Rudolfom Schusterom. „Všetko je iba otázkou dohovoru,“ povedal.

Mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov VSŽ, ktoré sa bude konať 22. septembra, má na programe informáciu o stave spoločnosti a program reštrukturalizácie a stratégie podniku. Akcionári by sa mali vyjadriť aj k návrhu na zmenu v orgánoch VSŽ a návrhu na zmenu stanov spoločnosti, bodom programu je aj schválenie úplného znenia stanov. Návrh na jeho zvolanie podala spoločnosť Hutník, vyše 10-percentný akcionár VSŽ. Podľa neoficiálnych informácií chce bývalé vedenie železiarní presadiť do riadiacich orgánov spoločnosti ľudí, ktorí pôsobili v spoločnosti počas riadenia VSŽ Jánom Smerekom a Júliusom Rezešom.

Podľa Rezeša dnešní topmanažéri VSŽ nekonajú v súlade s akcionármi. Preto nedochádza k obratu vo fabrike a preto nie je stabilizovaná situácia akcionárskej štruktúry a nie je ani nastolená stratégia vedenia, ktorá by do železiarní zaviedla konkrétne riadiace procesy. V tom je podľa neho hlavná príčina vzniknutej situácie prečo chod železiarní nefunguje. „Nedochádza k prenosu informácií, zrušené boli poradné orgány predstavenstva a pracovníci na nižších stupňoch riadenia nevedia, aký je súčasný, ale najmä perspektívny vývoj,“ povedal exprezident spoločnosti pre Košický Večer.

Rezeš súčasne odmietol informácie o nestabilite VSŽ, pretože pokiaľ môžu „utekať“ milióny z fabriky pre externé poradenské firmy, železiarne aj naďalej žijú. Za takýchto okolností hutnícky kombinát nesmeruje k bankrotu, povedal pre Košický Večer J. Rezeš.

Ako po utorkovom stretnutí s J. Rezešom uviedol prezident SR R. Schuster, zo stanovísk zástupcov VSŽ, ktoré si doteraz vypočul vyplýva, že všetci sa zhodujú v tom, že fabrika sa dá zachrániť aj z domácich zdrojov, bez vstupu zahraničného partnera, i keď za cenu pôžičiek. J. Rezeš v utorok pre novinárov pripustil záujem dohodnúť sa so všetkými akcionármi, zahraničnými i domácimi, ktorí reprezentujú štátne záujmy.

Prezident republiky sa v uplynulých troch týždňoch v súvislosti s vývojom vo VSŽ stretol takmer so všetkými zainteresovanými stranami. Začiatkom septembra sa prezident SR stretol so šéfom spoločnosti Hutník Jaroslavom Gruberom. Tomuto stretnutiu predchádzalo rokovanie so súčasným prezidentom VSŽ Gabrielom Eichlerom. Stretnutia s R. Schusterom sa potom 3. augusta zúčastnili aj predseda predstavenstva VSŽ Vladimír Repčák a bývalí členovia predstavenstva Ladislav Drabik, Ján Valenčík a Sergej Zápotocký, ktorí z funkcie odstúpili v prvej polovici augusta. Vo štvrtok má nasledovať rokovanie prezidenta SR so zástupcami americkej firmy U.S. Steel, ktorá v minulosti prejavila záujem o kapitálový vstup do VSŽ a 20. augusta je na programe jeho oficiálna návšteva VSŽ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 11. 2020

USD 1,189 0,002
CZK 26,175 0,083
GBP 0,891 0,001
HUF 361,130 0,220
CAD 1,548 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS