ČLÁNOK
J.P. Morgan odporúča investorom kupovať koruny
29. júna 2001

Investori, ktorí sa domnievajú, že prílev investícií do Slovenskej republiky sa ešte len v plnej miere prejaví v kurze slovenskej koruny, by mali kupovať korunu voči euru. Oznámili to analytici finančnej spoločnosti J.P. Morgan. Prílev priamych zahraničných investícií do SR počas zvyšných mesiacov tohto roka by mal podľa očakávaní prevýšiť polovicu ročného deficitu bežného účtu a poskytnúť tak korune priestor pre rast voči euru na 41,50 SKK/EUR z úrovne 42,25 SKK/EUR, čo predstavuje prírastok takmer 2 %.

Vláda predala 36-percentný podiel štátnych energetických podnikov v mobilnom operátorovi Globtel konzorciu na čele so spoločnosťou AIG a 94,5-percentný podiel v druhej najväčšej slovenskej banke VÚB talianskej banke IntesaBci. Príjmy za tieto dva predaje dosiahnu spolu 760 mil. USD, čo je spolu 52 % odhadovaného deficitu za rok 2001.

Národná banka Slovenska (NBS) oznámila, že príjmy z predaja podielu vo VÚB umiestni na špeciálnom účte, aby zabránila negatívnym vplyvom na kurz koruny. Avšak podľa analytikov J.P. Morgan „vzhľadom na dostatok skúseností s predchádzajúcimi privatizačnými projektmi trhy predpokladajú, že sa napriek tomu vytvorí určitý tlak na rast koruny“. Príjmy z predaja podielu v Globteli sa neprelejú cez špeciálny účet NBS.

Pravdepodobnosť rastu koruny povzbudzuje aj makroekonomický obraz SR. Miery rastu sú najvyššie od konca roku 1998, kedy sa začal program ekonomickej stabilizácie, pričom jadrová inflácia je stabilná. Spomalenie ekonomického rastu v Európskej únii by malo mať podľa odhadov iba minimálny vplyv, pretože ho vykompenzuje značný domáci dopyt. J.P. Morgan taktiež znížila dôležitosť potenciálnych negatívnych dôsledkov rastúceho obchodného deficitu SR. „Rast obchodného deficitu je skôr výsledkom dovozu kapitálu, ako importu spotrebných tovarov, takže z makroekonomického hľadiska spôsobuje menšie obavy,“ uvádza J.P. Morgan.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS