ČLÁNOK




“ J. Múdrik opustil funkciu a postupne odídu aj jeho „“deti““
28. mája 2001

Parlament minulý týždeň neodvolal podpredsedu vlády Ivana Mikloša. V parlamente sa však veľa potáralo o ekonomike. Na rozdiel od politikov, Národná banka Slovenska hovorí k veci. Ekonomika v Európe stagnuje. Prejavuje sa to aj na Slovensku, ktoré tam najviac vyváža. Preto NBS upraví menový program. Podľa guvernéra centrálnej banky Mariána Juska, pokračujú v súčasnosti v slovenskom bankovom sektore pozitívne trendy, ktoré sa začali prejavovať už v posledných mesiacoch roka 2000. Medzinárodný menový fond si myslí, že v slovenských bankách stále existuje riziko nesplácania úverov. Situácia v bankách nie je ničím iným, ako odrazom stavu podnikov. Banky sú síce ozdravené, ale choré podniky ich ešte stále môžu nakaziť.

Okrem toho sa v bankovom sektore stali dve významné udalosti. Skončilo sa funkčné obdobie viceguvernéra a člena Bankovej rady Národnej banky Slovenska Jozefa Múdrika. Pred mín sa funkčné obdobie skončilo Jozefovi Magulovi. Marián Jusko v jednom z rozhovorov o Magulovi povedal, že na zasadnutí Bankovej rady NBS sa môže pozerať aj inam a sú tam aj iné tváre. To bolo asi príčinou toho, že sa Magula stal poradcom guvernéra.

Múdrik mal na starosti bankový sektor a bankový dohľad. V čase jeho pôsobenia najviac slovenských subjektov dostalo licenciu na podnikanie ako komerčná banka. Niektoré z nich úspešne zbankrotovali. Stačí si spomenúť na IRB, ktorá nebyť kapitálovej injekcie, prežila vlastnú smrť. Po nej nasledovala AG Banka, Priemyselná banka, Dopravná banka a Slovenská kreditná banka. S Jozefom Múdrikom sa spája aj pôsobenie časti manažérov, ktorí dostali slangové pomenovanie „Múdrikove deti“. Pre toto obdobie je príznačné štedré rozdávanie úverov domácej kapitálovej vrstve. Odborne sa mu hovorí úverová expanzia. V tomto období boli aj extrémne najvyššie úrokové miery a vzniklo najviac klasifikovaných úverov. Mnohé z nich nemajú žiadne krytie. Skôr teda ide o dary a nie o úvery.

V čase jeho pôsobenia sa objavila v centrálnej banke teoretická téza o to, že na Slovensku v bankovom sektore stačí 30 percent zahraničného kapitálu. Žiadna teória však túto tézu nepozná a zrejme sa objavila preto, aby domáci manažéri podnikov mali na povel politikov k dispozícii poslušné domáce banky. Jedno z „detí“, Adama Celušáka, odvolala dozorná rada z funkcie prezidenta Investičnej a rozvojovej banky a jej viceprezidenta Pavla Vladoviča. Ivan Mikloš povedal, že príčinou ich pádu bola pochybná verejná súťaž na systém elektronického bankovníctva a neschopnosť riadiť. Každá záležitosť má svoju časovú a vecnú stránku. Mnohí v NBS a IRB sa dočkali slova „konečne“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 5. 2024

USD 1,080 0,000
CZK 24,750 0,029
GBP 0,860 0,000
HUF 386,100 0,900
CAD 1,475 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS