ČLÁNOK
Izrael chce požiadať USA o finančnú pomoc vo výške 14 miliárd dolárov
26. novembra 2002

Izrael chce požiadať vládu USA o finančnú podporu vo výške 14 miliárd dolárov. Výšku finančnej pomoci vláda premiéra Ariela Šarona odôvodňuje pretrvávajúcim konfliktom s Palestínčanmi a majú to byť prostriedky na vojenskú pomoc ako aj na bankové záruky za pôžičky.

Žiadosť o finančnú pomoc USA majú podľa správy izraelských novín Haarec doručiť už tento týždeň Condoleezze Riceovej, poradkyni amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti.

Predseda vlády A. Šaron dúfa, že jeho krajina dostane od USA 4 miliardy dolárov na vojenskú pomoc a desať miliárd dolárov na záruky pre bankové pôžičky. Časť tejto finančnej injekcie sa má použiť na zaplátanie dier budúcoročného štátneho rozpočtu Izraela. Izraelské vedenie počíta so súhlasom prezidenta Georgea W. Busha a amerického Kongresu s poskytnutím podpory do šiestich mesiacov.

Izraelské hospodárstvo je v kríze a krajina je v dôsledku vyše dvojročného konfliktu s Palestínčanmi v najhlbšom úpadku za posledných 20 rokov.

Nezamestnanosť sa v židovskom štáte už priblížila k hranici jedenásť percent a počet zbankrotovaných firiem neustále stúpa. Jedno z hlavných odvetví izraelského hospodárstva, turistika trpí sústavným znižovaním návštevnosti krajiny zahraničnými turistami z dôvodov bezpečnostných obáv. Odvetvia súvisiace s obsluhou turistov prišli už o desaťtisíce pracovných miest a obrat k lepšiemu je v nedohľadne. Hospodárstvo krajiny súčasne zaťažujú prudko rastúce výdaje na vojenské operácie, armádu a zbrane.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS