ČLÁNOK
Istota poistenia prináša ľuďom pokoj
22. novembra 2002

Veľká väčšina slovenských rodín je odkázaná na pravidelný mesačný príjem a akýkoľvek výpadok by znamenal okamžité radikálne zníženie životného štandardu. Nikdy nie je možné vylúčiť ochorenie, úraz či v krajnom prípade smrť. Tieto reálne obavy vedú ľudí poisťovať sa proti každodenným hrozbám a čoraz viac uvažujú o životnom poistení. Po celý čas trvania poistenia je poistenec poistený proti riziku nešťastnej udalosti a súčasne má možnosť zhodnocovať svoje peniaze, prípadne investovať. Záleží na poistníkovi, v akom vzájomnom pomere si zvolí výšku poistenia a investície a tiež na životnej situácii, keď bude uprednostňovať hodnotu poistenia alebo bude radšej sporiť.

Rozvoj životného poistenia prináša výhody nielen poistencom, ale aj celej ekonomike. Do systému sa dostávajú takzvané dlhé peniaze. Dlhé v prípade životného poistenia, znamená až niekoľko desiatok rokov. Práve takéto peniaze sú potrebné na rozvoj hospodárstva. Slovensko je zatiaľ veľmi mladou trhovou ekonomikou, o čom svedčí aj stále nízke povedomie občanov o najlepšom zhodnocovaní nie práve ľahko zarobených peňazí. Mnohí držia úspory vo „vankúšoch“, prevažne stredná a staršia časť populácie stále na starých známych vkladných knižkách. Ľudia v mestách, ktorí si už zvykli na bankové služby ako na neodmysliteľnú súčasť života , vo väčšine prípadov s peniazmi nerobia doslova nič a majú ich uložené na bežných bankových účtoch s nízkym úročením. Iba veľmi málo ľudí na Slovensku zhodnocuje peniaze prostredníctvom životného poistenia, ktoré okrem sporenia znamená aj zabezpečenie proti najrôznejším životným rizikám. Túto výhodu si začína všímať čoraz viac ľudí, no pretrvávajú u nich obavy z nepoznaného. Iba veľmi málo z nich si vie naozaj predstaviť, akým spôsobom životné poisťovne narábajú s peniazmi, ako ich zhodnocujú a čo ponúkajú.

Kým pred desiatimi, dvadsiatimi rokmi nebolo na slovenskom poistnom trhu veľa možností výberu, dnes je situácia iná. Poisťovní a druhov poistiek je veľa, a preto sa pred jej uzavretím treba veľmi dobre porozhliadať a všetko si premyslieť. Treba si nájsť čas a urobiť vlastný prieskum trhu, odhadnúť možnosti, určiť si cieľ a správne sa rozhodnúť. Čas, ale aj peniaze ušetrí tiež dobre zvolený poisťovací poradca, ktorý pracuje pre viaceré poisťovacie spoločnosti, má v odbore prehľad a vie poradiť, aká poistka je najvýhodnejšia. Zatiaľ čo dobre uzatvorená poistka v prípade nepriazne osudu zabezpečuje, zlá poistka môže znamenať len zbytočne vyhodené peniaze. Pred uzatvorením poistky a návštevou poradcu je dobré premyslieť si, aké riziko má poistenie kryť. Potrebujete svoju rodinu zabezpečiť v prípade smrti jej živiteľa? Radi by ste investovali a zároveň sa poistili? Obávate sa, že po odchode do dôchodku rapídne klesne vaša životná úroveň? Chcete byť poistený a zároveň sporiť? Rozhodli ste sa, že tohtoročnú dovolenku si spestríte a chcete si užiť trochu adrenalínu a radi by ste sa pripoistili? Kupujete nehnuteľnosť, investovali ste väčšiu sumu peňazí, beriete si úver? Alebo sa vám narodilo dieťa a radi by ste mu zabezpečili bezproblémový vstup do života?.

Najrozšírenejšou formou poistenia je na slovenskom trhu kapitálové životné poistenie. V tomto prípade rozhodujú o peniazoch manažéri životnej poisťovne, ktorá garantuje okrem poistenia aj takzvaný technický úrok. Ten sa pohybuje v našich podmienkach v intervale od 3 do 6,5 percenta. Jedinou starosťou je v tomto prípade iba rozhodnutie, či využiť spojenie poistenia so zhodnocovaním peňazí.

Novinkou hľadajúcou si miesto na trhu je investičné životné poistenie. Rozdiel v porovnaní s tradičným kapitálovým poistení je v tom, že o spôsobe zhodnocovania peňazí rozhodujeme každý sám. V takomto prípade možno viac získať, ale aj viac stratiť. Navyše poisťovňa negarantuje žiaden minimálny ročný výnos. Všetko je teda v našich rukách, a preto je táto forma vhodnejšia a využívaná predovšetkým ľuďmi, ktorí vedia „plávať“ vo finančných vodách. Pri investičnom poistení je dôležité rozhodnúť sa, do ktorých podielových fondov peniaze uložiť.

Pre zdržanlivých poistencov, ktorí nedôverujú manažérom poisťovní či správcom podielových fondov, je k dispozícii možnosť vylúčiť toto riziko prostredníctvom rizikového pripoistenia. To je možné pri oboch formách životného poistenia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS