ČLÁNOK
Ispat ponúka v súhrne za VSŽ o 40 % viac ako USX
11. júla 2000

Podľa návrhu Ispat Inland by vláda SR získala v porovnaní s návrhom USX dvojnásobok hotovostných finančných prostriedkov.
V súhrne je spoločnosť Ispat Inland Inc ochotná zaplatiť za VSŽ, a.s., Košice o 200 mil. USD viac, ako ponúka americká korporácia USX, čo predstavuje sumu o viac ako 40 % vyššiu ako je návrh USX. Ispat Inland prevzal na seba záväzok využiť potenciál VSŽ a je pripravený investovať do rozvoja VSŽ ďalších 700 mil. USD. Táto investícia zabezpečí pre VSŽ vedúce postavenie medzi európskymi producentmi kvalitnej ocele. Uvádza sa to vo vyhlásení spoločnosti Ispat Inland.
Ispat Inland informoval 19. júna opätovne vládu SR o svojom zámere získať VSŽ. Návrh Ispat Inland smeruje k tomu, že vláda SR získa v porovnaní s návrhom USX dvojnásobok hotovostných finančných prostriedkov, veriteľským bankám VSŽ ponúka reštrukturalizáciu a garanciu všetkých ich úverov, nielen vo vzťahu k úverom vo výške 325 mil. USD, ktoré ponúka USX. Akcionári VSŽ by mali získať od Ispatu spolu 120 mil. USD namiesto 60 mil. USD ponúkaných USX, pričom môžu v priebehu nasledujúcich dvoch rokov získať ďalších 100 mil. USD výnosov oproti 75 mil. USD, čo ponúka USX.
„Aj napriek tomu, že návrh spoločnosti Ispat Inland ponúka evidentné výhody zamestnancom, košickému regiónu, ako aj veriteľom a akcionárom VSŽ, vláda SR naďalej rokuje výlučne s USX a to aj napriek tomu, že USX nesplnila svoj záväzok podpísať zmluvu o vstupe do VSŽ v plánovanom termíne 18 mesiacov, na ktorý získala exkluzivitu,“ pokračuje vyhlásenie Ispat Inland.
Už 20. júna bola do obchodného registra zapísaná spoločnosť Steel Košice, s.r.o., ktorej zakladateľmi sú firmy VSŽ, a.s. a VSŽ Oceľ, a.s. V súčasnosti sa pripravujú právne náležitosti na prechod majetku a zamestnancov do Steel Košice, ktorá slúži ako prechodná firma pri vstupe U.S. Steel do VSŽ. V súvislosti so vstupom americkej oceliarskej spoločnosti do VSŽ dochádza k spomaleniu procesu prípravy tohto vstupu. „Spomalenie spôsobilo doťahovanie dohôd s veriteľskými bankami o vysporiadaní úverov VSŽ a so štátom pri vysporiadavaní daňových nedoplatkov,“ uviedol hovorca VSŽ Jozef Marko. Dokončenie tejto fázy procesu a termín mimoriadneho valného zhromaždenia zatiaľ predpokladajú vo VSŽ do konca augusta tohto roka.
Počas procesu transformácie by malo prísť najprv k vkladu časti hmotného a nehmotného majetku VSŽ a vkladu celej spoločnosti VSŽ Oceľ do Steel Košice. VSŽ Oceľ už skoncentrovala všetky tzv. „core“ aktivity VSŽ a je pripravená na zmeny. Zároveň prejde väčšina zamestnancov VSŽ, a.s. do Steel Košice a postupne sa prevedú aj vzťahy s dodávateľmi a zákazníkmi. Počas určitého obdobia budú predaj a nákup realizovať obe spoločnosti. Transakcia by mala vyvrcholiť predajom podielu v Steel Košice investorovi a súčasnou reštrukturalizáciou dlhu VSŽ. Presné podmienky transakcie budú podliehať schváleniu aspoň dvoma tretinami akcionárov VSŽ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS