ČLÁNOK
Irak zastavil dodávky ropy pre OMV kvôli kurdským zmluvám
4. februára 2008

Irak zastavil dodávky ropy pre OMV kvôli kurdským zmluvámPodľa predstaviteľa irackého ministerstva ropného priemyslu prišla OMV o ropné dodávky v objeme 10 tisíc  barelov denne


 


Irak zastavil dodávky ropy pre rakúsku ropnú spoločnosť OMV na protest proti ropným kontraktom s kurdskými regionálnymi úradmi na severe krajiny. „Rozhodnutie ministerstva nadobudlo účinnosť k 1. januáru. Ministerstvo už v decembri vyhlásilo, že zastaví spoluprácu s týmito spoločnosťami, ak budú trvať na zachovaní zmlúv, ktoré považujeme za protiprávne,“ vyhlásil predstaviteľ irackého ministerstva ropného priemyslu, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa neho OMV prišla o ropné dodávky v objeme 10 tis. barelov denne. Vedenie OMV odmietlo rozhodnutie irackého ministerstva komentovať. „Zdôrazňujeme, že kurdské ropné kontrakty sú v súlade s irackou ústavou,“ uviedol hovorca OMV Thomas Hümer.


OMV podpísala vlani novembri s regionálnou kurdskou vládou dve zmluvy o deľbe produkcie v dvoch prieskumných blokoch Mala Omar a Shorish v kurdskom regióne. Od apríla minulého roka totiž trvá spor medzi kurdskými a arabskými predstaviteľmi o správu ropných a plynových polí. Spor oddialil prijatie zákona, ktorý mal regulovať prílev zahraničných investícií do irackého energetického priemyslu. Kurdskí predstavitelia v reakcii na to uzatvorili viacero kontraktov so zahraničnými spoločnosťami. Tieto kontrakty však iracká vláda považuje za protizákonné.


Rakúsky koncern OMV začal na Slovensku pôsobiť v roku 1991. OMV Slovensko, s.r.o. sídli v Bratislave a jej hlavné aktivity zahŕňajú predovšetkým predaj olejov a ropných produktov na 91 čerpacích staniciach po celom Slovensku.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS