ČLÁNOK
Irak prerušuje v rámci protestu export ropy na jeden mesiac
9. apríla 2002

Iracký vodca Saddám Husajn oznámil, že Irak v pondelok zastavil export ropy na jeden mesiac v rámci protestu voči izraelskej invázii do palestínskych oblastí na západnom brehu Jordánu. „Revolučný riadiaci výbor, iracké vedenie strany BAAS a iracký kabinet počas stretnutia 8. apríla vyhlásili úplné zastavenie exportu ropy z Iraku prostredníctvom ropovodu, smerujúceho do tureckého stredozemského prístavu Ceyhan a prostredníctvom našich prístavov v Basre, na obdobie 30 dní počnúc popoludním 8. apríla,“ povedal iracký prezident v prejave, vysielanom naživo v irackej televízii a rozhlase.

S. Husajn dodal, že po 30 dňoch jeho krajina rozhodne o ďalšom postupe, čo závisí od toho, či sa izraelská armáda bezpodmienečne stiahne z palestínskych oblastí. Iracký minister ropného priemyslu Amir Muhammed Rašíd povedal, že prerušenie exportu irackej ropy v objeme asi 2 mil. barelov denne, ktoré predstavuje približne 4 % svetového obchodu s ropou, z prístavov v Turecku a Perzskom zálive, bolo implementované v pondelok o 10:00 GMT.

Exportéri ropy z organizácie OPEC neberú rozhodnutie Iraku vážne a neplánujú zvyšovať produkciu ropy s cieľom vykompenzovať stratu dodávok ropy, vyplývajúcu z kroku Iraku. „Vyčkávame na vývoj situácie a exportu ropy, pretože Irak v minulosti často hrozil vecami, ktoré potom neuskutočnil. OPEC neplánuje v súvislosti s rozhodnutím Iraku zvolať mimoriadne stretnutie,“ oznámil nemenovaný predstaviteľ OPEC.

Svetové ceny ropy pod vplyvom správy o zastavení exportu tejto komodity z Iraku zaznamenali v pondelok rast. Rozhodnutie vyvolalo na trhu panickú nákupnú aktivitu obchodníkov, ktorí sa už obávali zastavenia dodávok ropy zo strany Venezuely, štvrtého najväčšieho exportéra ropy na svete. Cena ropy Brent na londýnskom trhu vyskočila o 1,01 USD na 27,00 USD/barel, pričom obnovila svoj útok na šesťmesačný rekord 28,15 USD/barel, zaznamenaný minulý týždeň. Na trhu USA vzrástla cena ropy 73 centov na 26,94 USD/barel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS