ČLÁNOK




Irak pozýva agentov CIA, aby ukázali tajné sklady zbraní
24. decembra 2002

Irak v nedeľu nepriamo vyzval Spojené štáty, aby do tejto krajiny vyslali pracovníkov tajnej služby CIA, ktorí by mohli zbrojným inšpektorom Organizácie Spojených národov (OSN) ukázať údajné tajné sklady zbraní a dôkazy o prebiehajúcich zbrojných programoch. „Odpovieme na každú otázku, ktorú nám položíte,“ vyzval Američanov a Britov v nedeľu na tlačovej konferencii poradca irackého prezidenta Amir al-Saadi. „Dokonca nemáme nič ani proti tomu, aby Američania vyslali do Iraku agentov CIA, ktorí môžu inšpektorom OSN ukázať miesta, kde tvrdia, že vyrábame zbrane,“ dodal.

Šéf americkej diplomacie Colin Powell vyhlásil, že iracká správa o zbraniach a zbrojných programoch nespĺňa požiadavky rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN číslo 1441. „Experti o irackej správe hovoria všeličo, len nie to, že by bola kompletná,“ naznačil Powell skutočnosť, že v správe chýbajú informácie o zbraniach a zbrojných programoch, ktoré Irak má, ale nepriznáva. Šéf americkej diplomacie obvinil Irak z „materiálneho porušenia“ rezolúcie BR OSN, ktoré môže byť dôvodom útoku proti Iraku. Ako však zdôraznil, Spojené štáty toto porušenie podmienok rezolúcie ešte nepovažujú za dôvod na okamžitý útok. „Iracká deklarácia absolútne nespĺňa požiadavky rezolúcie. Je to katalóg recyklovaných informácií a niektoré veci tam zámerne chýbajú. Sme sklamaní, nenecháme sa podvádzať,“ tvrdí Powell. Spojené štáty budú podľa neho naďalej pokračovať v spolupráci s OSN a ich inšpektormi, ktorí pracujú v Iraku.

Šéf zbrojných inšpektorov OSN v Iraku Hans Blix však v piatok obvinil Spojené štáty a Veľkú Britániu, že inšpektorom neposkytujú dodatok spravodajských informácií. „Najdôležitejšie informácie, ktoré by nám mohli vlády USA a Británie poskytnúť, sú informácie o miestach, kde vedia, že Irak drží zbrane hromadného ničenia. To sú informácie, ktoré chceme,“ povedal Blix pre rozhlasovú stanicu BBC. „Dostávame množstvo náznakov o tom, čo si myslia, že Irak má. Potrebujeme však aspoň indikáciu, kde by mohli zbrane skladovať,“ zdôraznil. Podľa Blixa, na rozdiel od OSN, tajné služby majú technické a špionážne možnosti a metódy na získanie podobných informácií. „Ak USA a Británia tvrdia, že majú dôkazy, očakávam, že by mali byť schopní nám povedať, kde sa zbrane nachádzajú,“ uviedol Hans Blix.

USA sa podľa Azíza pripravujú na tretiu svetovú vojnu

Spojené štáty sa pripravujú na tretiu svetovú vojnu. „Protivníkom je celý arabský národ,“ tvrdí iracký vicepremiér Tárik Azíz. „Počet vojakov, ktorí sa zhromažďujú (pri hraniciach s Irakom) svedčí o tom, že sa chystajú na ďalšiu svetovú vojnu,“ povedal Azíz v pondelok na konferencii Africko-ázijská solidarita v Bagdade.

Spojené štáty rozmiestnili v Perzskom zálive zatiaľ 65 000 vojakov. Ďalších 50 000 je na ceste.

Irak bude používať ľudské štíty

Ak sa Spojené štáty rozhodnú zaútočiť na Irak, táto krajina rozmiestni na všetky strategické miesta ľudské štíty, aby tak skomplikovala americké bombardovanie. V pondelok to vyhlásil generálny tajomník Konferencie arabských ľudových jednotiek Sád Kvasím Hammúdí. „V najbližších dňoch do Iraku dorazí prvá skupina dobrovoľníkov, ktorí chcú slúžiť ako ľudské štíty. Týchto ľudí rozmiestnime na všetky strategické miesta po celej krajine,“ uviedol. Ako dodal, do Iraku sa chystajú „dobrovoľníci zo všetkých častí sveta, dokonca aj z Európy a zo Spojených štátov“.

Vojne proti Iraku sa nedá vyhnúť

Možná vojna proti Iraku dominuje na stránkach pondelňajších britských novín aj napriek predvianočnému času. Denník Times vo svojom komentári píše, že vojne sa už zrejme nedá vyhnúť, to by sa musel stať zázrak. Samozrejme, ešte je tu nepravdepodobný scenár, že Saddám Husajn sa celkom vzdá. Mohol by napríklad oznámiť: „Tu máme náš antrax, toto je yperit a mimochodom, všetok jadrový materiál je v pivnici paláca. Ja som si medzitým kúpil letenku do Zimbabwe, kde sa o mňa rok-dva postará môj priateľ Mugabe.“ Alebo naopak prezident Bush by mohol povedať, že zbrojní inšpektori nenašli žiadne zakázané látky a akýkoľvek vojenský zásah na Blízkom východe sa teda odkladá.

Lenže ani jedna z týchto vecí sa nestane, pokračujú Times. Prezident Bush už totiž teraz nemôže ustúpiť. Ak by to urobil, bola by to pre neho politická samovražda. Ešte vážnejšie dôsledky by malo takéto rozhodnutie pre situáciu na Blízkom východe. Saddám Husajn by bol zrazu lídrom, ktorý dvakrát prežil americký pokus o jeho zvrhnutie. Arabský svet by to presvedčilo, že jeho metódy fungujú.

Vojna je však v tomto prípade tá jednoduchšia záležitosť. Problémy nastanú až po nej, upozorňujú Times. Bude potrebná nová ústava a dôležitú úlohu pritom musí zohrať americká armáda. Majú už Američania nejaký plán po vojne? pýta sa denník. Kto bude napríklad určovať hranice? Alebo čo s bohatými zásobami ropy? Kto bude nad nimi mať priamu kontrolu? Zisky z predaja irackej ropy budú obrovské. Výška finančnej čiastky teda rozhodne nebude problémom. Problémom bude, ako peniaze rozdeliť.

Potom je tu kurdská otázka. Niektorí tvrdia, že v Iraku dokáže vládnuť len diktátor. Prvé mesiace po vojne by sa o poriadok a bezpečnosť mohla starať americká armáda, no čo sa stane po jej odchode? Nemôže tu dôjsť k výbuchu islamského fundamentalizmu? pýta sa ďalej denník. Režim v Bagdade je nesporne veľmi nepopulárny. Vojna by teda mohla byť rýchla a úspešná. No tí, čo sa pýtajú, čo sa stane po nej, tak robia úplne oprávnene, uzatvára denník Times.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS