ČLÁNOK
IPO Globtelu je prvá takáto operácia v strednej Európe
25. septembra 2000

Ponuka spoločnosti Globtel, a.s., Bratislava umiestniť na verejný trh časť svojich akcií predstavuje prvú IPO (Initial Public Offering) mobilného operátora v strednej Európe. Akcie telekomunikačných spoločností, a zvlášť mobilných operátorov, sa v posledných rokoch tešia medzi investormi veľkej popularite, čo spôsobuje veľmi prudký rozvoj telekomunikačného sektora. Ten sa následne odráža aj v raste ziskovosti týchto firiem. Uviedla to hovorkyňa spoločnosti Globtel Eva Güttlerová.

Plánované uvedenie akcií spoločností Globtel na verejný trh znamená, že čoskoro si bude môcť každý občan SR zakúpiť v predajných miestach akcie tejto spoločnosti. Predajnými miestami akcií by mali byť banky ING Barings, Tatra banka či Slovenská sporiteľňa, ale aj spoločnosť Slávia Capital. Celkový objem, ktorý si budú môcť záujemcovia upísať, predstavuje 5 % z 36-percentného podielu akcií Globtelu, ktoré vlastnia štátne podniky. Zvyšných 95 % z tohto podielu sa umiestni na londýnskej burze. Po upísaní a kúpe sa akcie uvedú na Burzu cenných papierov v Bratislave (BCPB), kde ich budú môcť investori kedykoľvek kúpiť alebo predať.

Budúci možný úspech akcií Globtelu medzi investormi naznačujú aj skúsenosti z predaja telekomunikačných spoločností v susedných krajinách. Akcie maďarských telekomunikácií Matáv boli uvedené na budapeštiansku burzu na konci roku 1997. Odvtedy ich cena vzrástla o viac ako 100 %. V prípade poľského telekomunikačného gigantu Telekomunikacja Polska vzrástla cena jeho akcií za necelé dva roky o 54 %. V Českej republike došlo k navýšeniu základného imania Českých radiokomunikací formou upisovania nových akcií ich dcérskej spoločnosti prevádzkujúcej mobilnú sieť (Radiomobil). Každému, kto pred dvoma rokmi upísal tieto akcie, táto investícia priniesla viac ako 200-percentné zhodnotenie investície.

„Na druhej strane je potrebné zdôrazniť, že kapitálové trhy v okolitých krajinách sú oveľa rozvinutejšie, zatiaľ čo bratislavská burza trpí nedostatkom záujmu zahraničných investorov a nízkou likviditou. Nízka likvidita, ktorá má následne nepriaznivý vplyv na cenu akcií, je okrem iného spôsobená súčasným nedostatkom zaujímavých titulov na BCPB. Práve kotácia Globtelu na burze by mala byť začiatkom procesu, ktorý by môže zmeniť tento stav,“ hovorí E. Güttlerová.

Riadiaci výbor predaja akcií spoločnosti Globtel tvorený zástupcami Ministerstva hospodárstva SR, štátom vlastnených akcionárov, spoločnosti France Télécom, CSFB, Lehman Brothers a manažmentu spoločnosti Globtel, schválil 12. septembra 2000 štruktúru transakcie predaja časti akcií spoločnosti Globtel.

Výbor prijal rozhodnutie, že akcie budú kótované na BCPB a depozitné certifikáty GDR budú kótované na londýnskej burze (LSE).

Majoritným vlastníkom Globtelu s viac ako 459. tis. aktívnymi zákazníkmi, je spoločnosť France Telecom, ktorá vlastní 64 % akcií. Štátom kontrolované energetické spoločnosti v súčasnosti disponujú 36 %, ktoré sa rozhodli odpredať počas verejnej ponuky IPO.

Podľa schváleného harmonogramu sa prvá fáza predaja akcií (predaj depozitných certifikátov GDR zahraničným investorom) očakáva v priebehu jedného až dvoch mesiacov. Ponuka akcií domácim investorom bude nasledovať bezprostredne po vysporiadaní medzinárodnej časti. Začiatok obchodovania akcií na bratislavskej burze sa očakáva v novembri.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 12. 2023

USD 1,078 0,004
CZK 24,335 0,034
GBP 0,856 0,001
HUF 380,570 1,270
CAD 1,462 0,008

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS