ČLÁNOK
IPB v súčasnosti analyzuje dopad prevodu akcií Nafty Gbely
4. augusta 1999

Pondelkový obchod s akciami Nafty Gbely neuskutočnila Investiční a Poštovní
banka (IPB) a dopad tohto kroku v súčasnosti analyzuje. Pre agentúru SITA to dnes uviedla hovorkyňa IPB Barbora Tachecí. Reagovala tak na informácie, že Burza cenných papierov v Bratislave v pondelok zrealizoval obchod s 32,01 % akcií Nafty Gbely.
Ako pre SITA v pondelok uviedol právny zástupca Fondu národného majetku SR Ernest Valko, tento prevod súvisí pravdepodobne s uplatnením záložného práva na tieto akcie zo strany Tatra banky. Tatra banka sa vzhľadom na bankové tajomstvo odmietla k celej problematike vyjadriť. Do prevodu je cez svoju dcérsku spoločnosť Gasfin údajne zainteresovaný Slovenský plynárenský priemysel, š.p., (SPP), ktorý má byť podľa zdrojov SITA nadobúdateľom 32,01 % akcií Nafty. Gasfin je obchodník s cennými papiermi a je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou SPP. Ak by sa tieto informácie potvrdili a prevod SCP uskutočnil, SPP sa stane majiteľom celkovo 42,01 % akcií Nafty, keďže podľa dostupných informácií doteraz vlastnil 10-percentný balík akcií.
Prevodu však podľa niektorých právnikov bráni predbežné opatrenie Najvyššieho súdu SR, ktorým na žiadosť FNM zakázal akýkoľvek pohyb s akciami Nafty Gbely. V utorok sa však objavili informácie o tom, že fond podá návrh na zrušenie predbežného opatrenia, ktorým bol blokovaný pohyb akcií Nafty Gbely. Ako uviedol na utorkovej tlačovej konferencii Strany občianskeho porozumenia štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR Ján Mazák, „predbežné opatrenie o blokovaní akcií by malo byť zrušené preto, že pominuli dôvody na jeho zavedenie“. Podľa jeho slov by mal FNM takýto návrh podať ešte v utorok. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR má byť podľa J. Mazáka zrušené najmenej v časti, v ktorej je blokovaných 32 % akcií, na ktoré má uplatnené záložné právo Tatra banka.
Najnovším vývoji v kauze Nafta sa zaoberali predstavitelia zainteresovaných strán na pondelkovom večernom rokovaní, zástupcovia Konsorcia IPB-All, ktoré je v súčasnosti poverené výkonom akcionárskych práv v Nafte, však medzi zúčastnenými neboli. Rokovania by mali pokračovať i v utorok večer na Ministerstve financií SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2023

USD 1,088 0,006
CZK 24,331 0,039
GBP 0,860 0,003
HUF 379,700 1,050
CAD 1,474 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS