ČLÁNOK
Investorov pritiahne predovšetkým politická stabilita
28. novembra 2000

Na zvyšovanie významu business informácií upozornil v diskusii na Veľvyslanectve USA v SR šéfredaktor prestížneho amerického hospodárskeho denníka The Wall Street Journal (WSJ) Paul E. Steiger. Steiger, ktorý je vo vedení WSJ od roku 1991, sa počas svojej návštevy SR stretáva s predstaviteľmi slovenskej vlády, médií i hospodárskych kruhov.

V súvislostí s úsilím Slovenska o prilákanie zahraničných investícií upozornil P. Steiger predovšetkým na nutnosť „zachovania politickej stability v krajine bez výraznejších masívnych posunov“. Výhodou Slovenska z hľadiska investorov je podľa jeho slov vysokokvalitná vzdelaná pracovná sila a tiež relatívne vysoká nezamestnanosť, čo je však na druhej strane nevýhodou pre štát. „Je tiež potrebne hrať hru – ak iné krajiny v okolí ponúkajú určité zvýhodnenia investorom, malo by ich ponúkať aj Slovensko. To však nie je najpodstatnejší faktor,“ dodal predstaviteľ WSJ.

Dobrým príkladom pre ďalších investorom môže byt napríklad investícia U.S. Steel v Košiciach. WSJ venoval tejto udalosti pri príležitosti vstupu americkej oceliarne na Slovensko článok na prvej strane, ktorý bol podľa Steigera pre U.S. Steel pozitívny. Predstavitelia U.S. Steel však vyslovili určité výhrady. V článku poukázal WSJ na nevyhnutnosť expanzie U.S. Steel mimo americké trhy, čo spoločnosť prinútilo vstúpiť aj do rizikových košických železiarní, ktoré mali negatívnu povesť vo svete a z pohľadu Američanov trpia prezamestnanosťou. Podľa Steigera ak bude U.S. Steel na Slovensku úspešná, bude to dobrý impulz aj pre ďalších investorov.

Šéfredaktor WSJ sa v pondelok stretol okrem iných so zástupcami podnikov vrátane nového šéfa Steel Košice Johna Goodisha, v utorok ráno s vicepremiérom Ivanom Miklošom a popoludní ma naplánované stretnutia s premiérom Mikulášom Dzurindom a ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou.

WSJ ma na americkom trhu dominantne postavenie, so svojím nákladom 1,8 mil. výtlačkov je najväčším americkým denníkom. Steiger tiež pomáhal pri uvedení interaktívneho vydania WSJ a pracoval na spoločnom projekte novín s televíziou CNBC.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS