ČLÁNOK
Investori veria viac akciám tzv. starej ekonomiky
28. januára 2001

PRAHA – Akcie na východoeurópskych trhoch začiatkom týždňa oslabovali, tlačené nadol telekomunikačnými a technologickými titulmi. Investori presúvali svoje finančné prostriedky do viac stabilných akcií tzv. starej ekonomiky. České akcie ukončili týždeň na slabších pozíciách, keďže viacero investorov sa dočasne stiahlo po predchádzajúcom dvojmesačnom raste viacerých blue chips. Podľa dílerov si situácia na trhu vyžadovala korekciu, avšak jeho dlhodobé vyhliadky zostávajú podľa nich aj napriek tomu optimistické, keďže päť významných českých firiem čaká privatizácia v tomto, resp. v budúcom roku.

V závere týždňa umocnilo negatívnu náladu na trhu zníženie hodnotenia Českej republiky investičnou bankou Merrill Lynch, ktoré stlačilo pražskú burzu o dve percentá nadol. Za celý týždeň index Reuters-HN-Wood klesol o 54,7 bodu, resp. o 3,47 percenta na 1 522,2 bodu, kým index PX-50 stratil 16 bodov, teda 3,11 percenta a zatváral na úrovni 499,1 bodu. Oslabenie kľúčových indexov súviselo však aj s prepadom telekomunikačných titulov. Akcie Českého Telecomu klesli v piatok kvôli výpredajom zahraničných investorov o 3,5 % na 526 CZK. Celotýždňovému negatívnemu vývoju na trhu sa vyhla chemická skupina Unipetrol, ktorá v priebehu týždňa vzrástla na dvojmesačné maximum 67,4 CZK potom, čo vláda v pondelok súhlasila so začatím tendra na výber privatizačného poradcu.

BUDAPEŠŤ – Maďarský akciový trh sa v tomto týždni orientoval najmä na stredajšie mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov chemickej firmy BorsodChem. Už v úvode týždňa zaznamenala burza nezvyčajne nízky objem obchodov vzhľadom na absenciu zahraničných investorov, čo sa odrazilo na poklese blue chips. Emisia Graboplast však nenasledovala všeobecný trend a posilnila takmer o 8 %. Medzi najrýchlejšie oslabujúce tituly na maďarskom trhu sa v utorok zaradila aj telekomunikačná firma Matáv, ktorej akcie klesli o viac ako 3 percentná.

Prudký pokles pred koncom týždňa zaznamenala pozorne sledovaná spoločnosť BorsodChem, ktorej akcie klesli o viac než 9 % po tom, ako vedenie firmy opustilo po rozhodnutí valného zhromaždenia viacero manažérov a právomoci nad firmou prevzal jej kľúčový akcionár Gazprom. Index BUX do piatku oslabil o 72,32 bodu, resp. o 0,9 % na 7 929,17 bodu. Akcie spoločnosti Matáv klesli o 3,03 % na 1 218 HUF, kým akcie firmy MOL oslabili o 50 HUF na 5 200 HUF. Vysielacia spoločnosť Antenna Hungaria naopak vzrástla po správach, podľa ktorých sa niekoľko medzinárodných investorov zaujíma o nákup objemného podielu v spoločnosti. Akcie firmy Antenna Hungaria vzrástli o 3,36 % na 5 530 HUF.

VARŠAVA – Na poľský trh v priebehu týždňa najviac vplývalo vyhlásenie politikotvorného úradu poľskej centrálnej banky, ktoré eliminovalo nádeje na trhu, že banka čoskoro pristúpi k znižovaniu súčasných vysokých úrokových sadzieb. Išlo zároveň o prvé zasadnutie pod vedením nového guvernéra banky Leszeka Balcerowicza. Úrad tak rozhodol potom, čo sa vývoj inflácie a bežného účtu platobnej bilancie začal zlepšovať. Intenzívny výber ziskov z niektorých vybraných titulov a pesimizmus z prílevu nového čerstvého kapitálu na trhu stiahol v utorok smerom nadol viaceré poľské akcie. Kľúčový index WIG 20 stratil za prvé štyri obchodovacie dni dve percentá a prepadol na úroveň 1 746,5 bodu, kým index TechWIG, pozostávajúci prevažne z titulov novej ekonomiky, klesol o 3,9 % na 1 395,8 bodu. Najväčšie straty zaznamenali technologické tituly ako napríklad systémový integrátor Prokom a jeho menší partner Softbank. Do štvrtka obe stratili 9,5 a 6,5 percenta. Počítačová spoločnosť Optimus klesla o 7,9 %.

ĽUBĽANA – Slovinský akciový index SBI 20 posilnil do štvrtka o 2,43 %, tlačený nahor silnými ziskami banky SKB. Jej akcie vzrástli o 9,5 % po tom, čo francúzska banka Societe Generale oznámila svoju akvizičnú ponuku. Analytici prognózujú ďalšie zisky vzhľadom na očakávané prevzatie SKB a predpokladanú akvizíciu mobilného operátora Simobil, ktorá by mala na trh priniesť čerstvý kapitál. Simobil by mala tento, resp. budúci mesiac získať rakúska skupina Mobilkom, ktorá je pobočkou bývalého monopolu Telekom Austria.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS