ČLÁNOK
Investori uprednostnili stabilitu Švajčiarska
27. septembra 2001

Teroristické útoky priviedli k upevneniu kurzu dvoch mien – japonského jenu a švajčiarskeho franku. Ich rast bol tak rýchly, že menové inštitúcie oboch krajín museli prijať kroky, ktoré by zabránili nechcenému posilneniu kurzov národných mien. Investori považujú švajčiarsky frank za bezpečný záliv, v ktorom sa dá prečkať nepríjemná búrka.

Minulý týždeň japonská centrálna banka Bank of Japan niekoľko razy intervenoval na devízovom trhu, aby zastavil špekulantov, ktorí počítali s poklesom kurzu amerického dolára. Bank of Japan intervenoval aj tento týždeň kvôli tomu, aby zastavil rast kurzu jenu, ktorý je hrozbou pre pozície japonských exportérov a mohol by ešte viac skomplikovať ekonomickú situáciu v krajine, ktorá prežíva už štvrtú recesiu za posledné desaťročie. Prechod devízových dílerov do jenu stimuloval jeho taký veľký rast voči euru, že Európska centrálna banka po dohode v Bank of Japan kupovala euro za jeny.

V pondelok zaznamenala japonská mena mierny pokles voči doláru. Rastu dolára pomohla mierna korekcia na kapitálovom trhu. Kurz jenu mierne kolísal aj v utorok a stredu tohto týždňa.

Po teroristických útokoch si investori spomenuli ešte na jednu oázu, ktorou je švajčiarsky franku. Táto mena stála v posledných rokoch akosi bokom. Od 11. septembra tohto roku je o ňu podstatne zvýšený záujem. Na burze v Chicagu sa napríklad začiatkom týždňa predalo 444 krátkych pozícií a 21 821 dlhých pozícií v švajčiarskych frankoch. Ide o termínované kontrakty na kúpu, či predaj švajčiarskych frankov. Viacerí díleri devízového trhu potvrdzujú, že investori majú posledné dva týždne mimoriadny záujem o túto menu. Kurz švajčiarskeho fanku stúpol oproti doláru od tragických udalostí o 5%. Podstatný rast kurz švajčiarskeho franku nemôže mať negatívny dopad na švajčiarsku ekonomiku, ktorá patrí v Európe medzi najotvorenejšie. Obrat zahraničného obchodu predstavuje viac ako tretinu národného dôchodku, čo je podstatne viac ako 15 % priemer v zóne euro.

Aby sa spomalil rast švajčiarskeho franku, švajčiarska centrálna banka znížila v pondelok základnú úrokovú mieru o 0,5 %, čo je už druhý raz za posledné dva týždne. Po zmene základnej úrokovej miery, klesol kurz švajčiarskeho franku voči doláru o 1%. Časť dlhých pozícií v švajčiarskych frakoch by sa mohlo uzavrieť, ale mnohí díleri ich však nepredali. Pozície švajčiarskeho franku by mohli oslabiť len prísnejšie opatrenia, ktoré by mohli dotknúť bankového tajomstva.

Perspektívy spoločnej európskej meny sa hodnotia opatrne. Ani teroristické útoky nemôžu byť pre euroskeptikov motívom, kvôli ktorému by začali prevádzať vlastné finančné aktíva na euro. Prognózy, ktoré sa týkajú spoločnej meny sú optimistickejšie ako začiatkom tohto mesiaca. Dôkazom toho je to, že Európska centrálna banka už druhý mesiac zaznamenala prílev čistých investícií v zóne euro. Dá sa predpokladať, že tento ukazovateľ sa bude vyvíjať pozitívne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS