ČLÁNOK
Investície v SVE budú rásť napriek svetovému útlmu
12. novembra 2001

Objem priamych zahraničných investícií v strednej a východnej Európe v budúcich piatich rokoch výrazne vzrastie napriek celosvetovému ekonomickému útlmu, vyplýva to z prieskumu londýnskeho inštitútu Economist Intelligence Unit (EIU).

EIU v piatok predpovedal, že v rokoch 2001 až 2005 dosiahne objem investícií zo strany zahraničných firiem a štátov v 27 krajinách regiónu 162 mld. USD, čo by predstavovalo oproti uplynulým piatim rokom 36-percentný nárast. Kým v roku 2001 investície mierne poklesli, budúci rok by malo do štátov strednej a východnej Európy prísť rekordných 22 mld. USD.

Západné spoločnosti sa nachádzajú pod stále väčším tlakom, čo ich núti presúvať prevádzku do krajín s nižšími nákladmi. K popularite regiónu prispievajú tiež predaje štátnych podielov v miestnych firmách, napredujúce ekonomické a politické reformy a v porovnaní s rozvíjajúcimi sa trhmi v iných regiónoch sveta tiež pomerne stabilné vyhliadky. EIU očakáva, že s rastom zahraničných investícií sa bude zvyšovať aj atraktívnosť regiónu, predovšetkým v postsovietskych ekonomikách by mali investície pomôcť urýchliť štrukturálne reformy.

Podľa EIU dosiahne reálny rast hrubého domáceho produktu (HDP) krajín strednej a východnej Európy v tomto roku 4,5 % a v budúcom roku 3,8 %. Vlani zaznamenali rast o 6 %. Hoci krátkodobo hospodársky rast v regióne spomaľuje, zo strednodobého hľadiska by sa mal výkon príslušných ekonomík zvyšovať stabilne o 4 až 5 % ročne. V Českej republike, na Slovensku a vo väčšine krajín Spoločenstva nezávislých štátov by mal príliv zahraničných investícií tvoriť až 7 % HDP, odhaduje EIU. V prepočte na jedného obyvateľa dosiahnu v ČR zahraničné investície 486 USD, teda takmer dvojnásobok v porovnaní s východoeurópskymi susedmi ČR. Po rozpade sovietskeho bloku bola hlavným zdrojom investícií privatizácia. Podľa EIU v budúcnosti privatizáciu vystrieda ďalší rozvoj niekdajších štátnych podnikov a snaha nájsť nové príležitosti pre podnikanie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS