ČLÁNOK




Investície domácností do podnikových dlhopisov vzrástli
14. marca 2022

Trh domácich podnikových dlhopisov vykazoval v posledných rokoch rastúcu aktivitu. Ako ďalej uviedol analytik z odboru finančnej stability v Národnej banke Slovenska Viktor Lintner, k úspešnému umiestňovaniu dlhopisov nefinančných spoločností výrazne prispieval aj dopyt zo strany domácností. Záujem retailových investorov bol podľa neho zrejme stimulovaný prostredím nízkych úrokových sadzieb a podporený aj aktivitou distribútorov týchto cenných papierov.

Dlhopisy predstavujú v mnohých krajinách štandardný a objemovo významný nástroj financovania korporátneho sektora. V slovenských podmienkach to príliš neplatí a dlhopisy historicky tvorili iba malú časť pasív domácich nefinančných spoločností. Tuzemské podniky popri vlastnom imaní čerpajú zdroje na prevádzku, či rozvoj najmä prostredníctvom úverov od bánk, prípadne využívajú vnútroskupinové financovanie. Objem peňazí získaný emisiou dlhopisov dosahoval ku koncu vlaňajška v pomere k finančným pasívam podnikového sektora iba 3,5 %.

Pri pohľade na dynamiku vývoja posledných rokov je však vidieť podľa Lintnera jednoznačný trend zvyšujúceho sa záujmu o získavanie prostriedkov cez umiestňovanie nástrojov na dlhopisovom trhu. Kým v polovici minulej dekády sa súhrnný objem dlhopisov emitovaných domácimi podnikmi nachádzal tesne nad 2 mld. eur, ku koncu roka 2019 stúplo toto číslo na úroveň 5,5 mld. eur. Počas štyroch rokov je to teda viac ako zdvojnásobenie tohto objemu. V posledných dvoch rokoch sa dynamický rast zabrzdil, zrejme pre koronakrízu.

Špecifickou črtou rozširovania korporátneho dlhopisového trhu na Slovensku podľa Lintnera je, že sa vo výraznej miere opiera o dopyt zo strany sektora domácností. K vyššie uvedenému nárastu objemu podnikových dlhopisov za posledných šesť rokov prispeli domácnosti viac ako polovičnou mierou. Zároveň tak vzrástlo zastúpenie týchto nástrojov na celkových finančných aktívach domácností. Hodnota priamo držaných dlhopisov emitovaných nefinančnými spoločnosťami v majetku domácností stúpla z necelých 0,6 mld. eur v úvode roka 2016 na 2,2 mld. eur do konca roka 2021.

Zvýšený záujem domácností o investovanie do podnikových dlhopisov podľa Lintnera zrejme do veľkej miery vyplýva z pretrvávajúceho prostredia nízkych úrokových sadzieb. Druhý výrazný faktor, ktorý vedie domácnosti k smerovaniu svojich prostriedkov do dlhopisov podnikového sektora, súvisí podľa neho s činnosťou bánk a obchodníkov s cennými papiermi, ktorí sú hlavnými distribútormi týchto emisií. Ich pobočková a sprostredkovateľská sieť dáva aktívnym spôsobom do pozornosti svojich klientov túto formu investícií.

Podľa analytika je dôležité, aby neprofesionálni investori z radov domácností mali na pamäti, že nadštandardný výnos domácich podnikových dlhopisov ide ruka v ruke so zvýšeným rizikom spojeným s ich držbou. Hlavnými rizikovými charakteristikami trhu slovenských podnikových dlhopisov je vysoká koncentrácia emitentov, obzvlášť po zohľadnení vzájomných majetkových prepojení, ďalej neexistencia kreditných ratingov týchto dlhopisov a v neposlednom rade ich minimálna likvidita.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 3. 2024

USD 1,081 0,000
CZK 25,305 0,014
GBP 0,855 0,003
HUF 395,260 0,140
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS