ČLÁNOK
Intel pre podnikanie
27. februára 2003

Tým je podla predstavitelov spolocnosti Intel otvorený priestor pre budúci rast celého odvetvia.

Pred publikom tvoreného profesionálmi, technickými odborníkmi a vývojármi z IT odvetvia hovorili Mike Fister, senior viceprezident Intelu, a Sean Maloney, výkonný viceprezident, o tom, ako novinky, ako WiFi, PCI-Express, architektúra Intel Itanium, technológia Hyper-Threading a AdvancedTCA (Advanced Telecommunications Computing Architecture) napomáhajú rýchlemu uvádzaniu nových produktov na trh. Prijatie týchto technológií potom otvára priestor pre budúci rast odvetvia.

„K inováciám vo velkom meradle viedlo práve zoskupenie celého priemyslu ohladne klúcových technológií,“ povedal Fister. „Stavebnicový systém spolocnosti Intel pohána vývoj takým tempom, aký iné modely nemôžu dosiahnut. Výsledkom je omnoho rýchlejšie uvádzanie nových technológií pri nižších nákladoch. Podniky potom môžu vdaka novým technológiám dosiahnut konkurencnú výhodu.“

Noviny Intelu pre podnikové dátové centrá

Mike Fister predviedol klúcovú novinku spolocnosti Intel pre podnikovú sféru – išlo o prvú verejnú ukážku technológie PCI Express. Predprodukcný cip pracujúci s tokom 2,5 gigabitu za sekundu (Gb/s) demonštroval technológiu, ktorá prispeje k vývoju nových, cenovo výhodných podnikových produktov. Intel bude plne podporovat PCI Express v cipsetoch pre podnikové systémy od roku 2004, pricom dátové a komunikacné zariadenia, využívajúce Intel PCI-Express, sú ocakávané v rovnakom case. Nové cipsety pre podnikové systémy, uvádzané v roku 2004, budú okrem technológie PCI Express podporovat i DDR2 pamäte, a to vrátane cipsetu pre štvorcestný procesor Xeon MP a cipsetu pre dvojcestné servery Xeon. S týmito cipmi bude portfólio Intelu pre podnikové systémy úplné.

PCI-Express rieši nárocný problém dátovej priepustnosti vstupu a výstupu a znižuje náklady na návrh podnikových systémov, pretože vyžaduje menšie množstvo prídavných obvodov. Zaistuje zároven jednotný spôsob prevádzky a spolupráce podnikových komunikacných technológií ako je InfiniBand a Ethernet. Všetko dohromady vedie k zníženiu ceny výsledných systémov a zvýšeniu ich spolahlivosti.

Pokracujúce inovácie výrobného procesu spolocnosti Intel dorazia na pole podnikových systémov koncom tohoto roku, ked Intel uvedie procesor Xeon pre dvojprocesorové servery a pracovné stanice na 90nanometrovej technológii. Spolocnost Intel skrátila harmonogram uvádzania procesorov Xeon, takže nové modely pre dvojprocesorové servery a pracovné stanice s 1MB vyrovnávacou pamätou sú ocakávané už v 3.štvrtroku tohoto roku.

V roku 2004 spolocnost Intel uvedie dva prírastky pre viacprocesorové servery, vrátane procesoru Xeon MP s 4MB vyrovnávacou pamätou a nový procesor postavený na 90nm výrobnej technológii. Plány ohladne procesorov Itanium 2 zahrnujú uvedenie nízkonapätovej verzie (Deerfield) v druhej polovici tohoto roku. Ten bude dosahovat výkon podobný dnešným procesorom Itanium 2 pre špickové dvojprocesorové systémy, ale pri polovicnej spotrebe. Dalšími novinkami budú procesor Itanium 2 s 9 MB L3 cache v roku 2004 a procesory s dvoma jadrami (Montecito) v roku 2005.

Znižovanie ceny komunikacných produktov

Sean Maloney hovoril o úlohe spolocnosti Intel v oblasti produkcie základných stavebných prvkov komunikacnej infraštruktúry Internetu. To zahrnuje komunikacné zariadenia pre domácnosti a kancelárie, vybavenie rozhraní a prístupu do siete a zariadenia optickej chrbtice Internetu.

„Spolocnost Intel je hlavným dodávatelom základných komunikacných prvkov používaných v rámci celej internetovej infraštruktúry, pocínajúc WiFi a konciac sietovými procesormi,“ povedal Maloney. „Práve vdaka spolupráci s Intelom a prijatí modulárnej komunikacnej platformy bude priemysel schopný ponúknut domáce a podnikové komunikacné zariadenia v stále rýchlejšom tempe a za nižšie ceny.“

Pre oblast domácich a kancelárskych zariadení dnes Intel uviedol tri nové sietové procesory Intel® IXP420, IXP421 a IXP422. Tieto sietové procesory sú optimalizované pre aplikácie ako je WiFi a presné bezdrôtové technológie (wireless fidelity technology), umožnujúce pripojenie k Internetu. Linksys, popredná spolocnost v oblasti sietových systémov pre domácnosti a malé až stredné podniky, dnes oznámila nasadenie procesorov IXP422 do novej generácie bezdrôtových prístupových bodov.

Okrem toho môžu aplikácie širokopásmového prenosu, zabezpecenia a systémy prenosu hlasu cez IP (VoIP) používat rovnakú architektúru a vývojové prostredie, ako u skôr ohláseného sietového procesoru IXP425.

Cielom úsilia spolocnosti Intel pri vývoji modulárnej komunikacnej platformy je umožnit výrobcom zariadení dalšie zjednodušenie vývoja, zníženie nákladov, zvýšenie výkonu a urýchlenie dodávky nových výrobkov na trh. Sietové procesory a procesory založené na platforme spolocnosti Intel (IA) sú navrhnuté k práci vovnútri modulárnych komunikacných platforiem odpovedajúcich špecifikáciám AdvancedTCA (Advanced Telecommunications Computing Architecture). AdvancedTCA definuje rozmery a tvary dosiek a dalších prvkov používaných v komunikacných zariadeniach, cím pomáha redukovat vývojové cykly.

Co sa týka optickej siete Internetu, Sean Maloney zverejnil nové podrobnosti ohladne technológie ladeného laseru spolocnosti Intel. Táto technológia slubuje zníženie nákladov a zvýšenie flexibility pri nasadzovaní systémov hustého spektrálneho multiplexu (DWDM). Technológia DWDM by poskytovatelom služieb mala umožnit výrazné zvýšenie priepustnosti siete podla aktuálnych potrieb.

IDF

Intel Developer Forum (IDF) je jedna z najvýznamnejších udalostí v odbore pre vývojárov hardwaru a softwaru. Fórum IDF, ktoré sa v priebehu roku koná po celom svete, privádza najvýznamnejších hrácov odboru, aby sa zaoberali najmodernejšími technológiami a produktmi pre osobné pocítace, servery, komunikacné zariadenia a klientov z kategórie vreckových pocítacov („handheld client“). Dalšie informácie o konferencii IDF a o technológiách Intel nájdete na adrese http://developer.intel.com.

Spolocnost Intel je najväcším svetovým výrobcom mikroprocesorov a je tiež popredným výrobcom pocítacových, sietových a komunikacných produktov. Dalšie informácie o spolocnosti Intel sú k dispozícii na www.intel.com/pressroom alebo www.intel.com/cz/pressroom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS