ČLÁNOK
Inštitút Ifo víta nemecko-francúzsky plán obnovy ekonomiky eurozóny
20. mája 2020

Nemecký ekonomický inštitút Ifo víta francúzsko-nemecký návrh na obnovu hospodárstva Európskej únie po pandémii koronavírusu. „Je vynikajúce, že Nemecko a Francúzsko predkladajú spoločný návrh, ako by mala EÚ reagovať na koronavírusovú krízu. Ustanovenie európskeho fondu na podporu ekonomického oživenia je dôležitý signál európskej solidarity a jej schopnosti konať,“ uviedol v stredu prezident mníchovského inštitútu Clemens Fuest.

„Kľúčové aspekty fondu sú, že financovanie na dlh je jednorazová udalosť a existuje plán, ako dlh splatiť. Splácanie by malo začať v okamihu zotavenia ekonomiky. Vzhľadom na nevyhnutný nárast štátnych dlhov počas koronavírusovej krízy musí mať Európa dôveryhodný plán znižovania miery dlhov,“ zdôraznil Fuest.

Francúzsko a Nemecko navrhujú program v objeme 500 mld. eur na obnovu ekonomiky po pandémii koronavírusu. Fond sa má zameriavať na krajiny najviac zasiahnuté krízou. Dohodli sa na tom v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Financie sa nemajú poskytovať ako pôžičky, ale vo forme dotácií. Peniaze si má Európska komisia požičať na finančných trhoch a v dlhodobejšom horizonte ich splatiť z únijného rozpočtu.

Ak má program platiť, musia sa na ňom zhodnúť všetky členské štáty únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 25,847 0,022
GBP 0,867 0,004
HUF 358,180 1,470
CAD 1,476 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS