ČLÁNOK




ING Bank nepredložila ponuku na Poštovú banku, Tatra banka a Česká pojišťovna potvrdili záujem
12. júla 2002

ING Bank nepredložila záväznú ponuku na kúpu 55 percentného podielu v Poštovej banke. Spoločnosť požiadala o predĺženie lehoty na predloženie ponuky, predávajúci, Slovenská konsolidačná (SKo) to však neakceptovala. Agentúre SITA to potvrdil hovorca SKo Patrik Golský.

Záväzné ponuky na kúpu 55,16 % akcií PB tak predložili len dvaja záujemcovia – Tatra banka a Česká pojišťovna (ČP). Podľa Golského sa zatiaľ nedá presne stanoviť termín ukončenia tendra, keďže SKo bude pravdepodobne pokračovať v rokovaniach o jednotlivých častiach ponúk s dvoma záujemcami.

Ďalší významný balík akcií (34,25 %) PB vlastní súkromná finančná skupina Istrokapitál. Ako pre agentúru ČIA povedal hovorca ČP Richard Kapsa, poisťovňa rokuje s Istrokapitálom o ďalšom spoločnom postupe, ktorá by mohla vyústiť do odkúpenia jeho podielu alebo uzatvorenia akcionárskej dohody. V prípade úspešnej akvizície Poštovej banky chce ČP využiť svoje skúsenosti so zavádzaním bankovo-poisťovacích produktov, ktoré postupne zavádza na českom trhu prostredníctvom dcérskej spoločnosti eBanka. ČP by na slovenskom trhu chcela taktiež využiť svoje know-how v predaji produktov životného poistenia. Podľa vyjadrení zástupcov Tatra banky, kúpa Poštovej banky by jej umožnila lepší prístup ku klientom aj v malých mestách prostredníctvom predajných miest umiestnených na poštách.

SKo vyhlásila medzinárodný tender na privatizáciu 55-percentného podielu v PB v decembri minulého roka. Spolu s viac ako tretinovým vlastníkom banky, súkromnou spoločnosťou Istrokapitál, sa dohodla na spoločnom postupe pri predaji majority v PB. O víťazovi tendra bude rozhodovať ministerstvo financií, ktoré je 100-percentným akcionárom SKo.

Predbežné ponuky na kúpu banky v riadnom termíne podali traja záujemcovia – Tatra banka, Kulczyk Holding a J&T Finance Group. Kulczyk však neskôr z tendra odstúpil napriek tomu, že získal povolenie na vykonanie auditu. Spoločnosť J&T od centrálnej banky súhlas s vykonaním due diligence nedostala. Na kúpu majoritného podielu v PB podali dodatočne nezávislé ponuky aj ING Bank N.V. a Česká pojišťovna.

Poštová banka je poslednou zo série bánk, ktoré štát ponúkol v tomto volebnom období na predaj formou medzinárodného tendra. Vlani vykázala stratu 620,644 mil. Sk. Banka tak tretí rok za sebou zredukovala svoju stratovosť, keďže ešte v roku 1999 jej strata predstavovala 1,65 mld. Sk a v roku 2000 viac ako 844 mil. Sk. Akcionári banky rozhodli koncom júna o vysporiadaní minuloročnej straty znížením základného imania na 1,6 mld. Sk. Bilančná suma banky k ultimu minuloročného decembra dosiahla 24,894 mld. Sk. Primárne vklady predstavovali 18,302 mld. Sk. Objem evidovaných úverov bol 9,291 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS