ČLÁNOK
ING Bank môže podať nezáväznú ponuku na kúpu Poštovej banky do 8. apríla
2. apríla 2002

ING Bank N.V. so sídlom v Amsterdame, ktorá sa do tendra na kúpu Poštovej banky, a.s. (PB) zapojila dodatočne, môže nezáväznú ponuku na kúpu 55 % akcií banky predložiť do 8. apríla. Tatra banka, a.s. a Kulczyk Holding S.A., ktorým centrálna banka povolila nadobudnutie dôverných informácií, dovtedy nebudú môcť začať s vykonaním due diligence v banke. Pre agentúru SITA to povedal tlačový tajomník Slovenskej konsolidačnej (SKo) Patrik Golský.

Ako dodal, dôvodom tohto odkladu je snaha poskytnúť potenciálnym investorom rovnaký prístup k informáciám v relatívne rovnakom čase. V prípade, že sa ING Bank rozhodne podať nezáväznú ponuku, bude centrálna banka rozhodovať o tom, či Poštovej banke povolí vykonanie auditu touto spoločnosťou. SKo očakáva, že rozhodovanie centrálnej banky bude pružné a investori sa budú môcť oboznámiť s dôverným materiálom o banke najneskôr v treťom aprílovom týždni. „Poštová banka má všetky potrebné dokumenty v data roome už pripravené,“ povedala hovorkyňa PB Tatiana Maková.

Medzinárodný tender na privatizáciu 55-percentného podielu v PB vyhlásil v decembri minulého roka jej majoritný akcionár, štátna akciová spoločnosť SKo. Spolu s viac ako tretinovým vlastníkom banky – súkromnou spoločnosťou Istrokapitál, sa dohodla na spoločnom postupe pri predaji majority v PB. Informačné memorandum si prevzali finančné skupiny z Rakúska, Belgicka, Poľska, Slovenska, Veľkej Británie a USA, predbežné ponuky však v riadnom termíne podali len traja. Okrem Tatra banky a Kulczyk Holdingu to bola aj spoločnosť J&T Finance Group, tej však centrálna banka vykonanie due diligence nepovolila.

Poštová banka vykázala za uplynulý rok stratu 457,2 mil. Sk. Banka tak tretí rok za sebou zredukovala svoju stratovosť, keďže ešte v roku 1999 jej strata predstavovala 1,65 mld. Sk a v roku 2000 viac ako 844 mil. Sk. Bilančná suma banky k ultimu minuloročného decembra dosiahla 25,1 mld. Sk a v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástla o 26,8 %. Primárne vklady banky medziročne vzrástli o 11 % na 18,6 mld. Sk. Objem evidovaných úverov sa zvýšil o 58,6 % a dosiahol 9,4 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS