ČLÁNOK
Informácie pre register privatizovaného majetku neisté
19. októbra 2000

Riešenie ustanovenia povinnosti Strediska cenných papierov (SCP) poskytovať verejnému registru privatizovaného majetku údaje týkajúce sa cenných papierov a ich majiteľov, je zatiaľ neisté. Vláda totiž zrušila úlohu pre ministerku financií Brigitu Schmögnerovú, aby k tomu SCP v rámci úpravy zákona o cenných papieroch zaviazala. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády (TIO ÚV). O zriadení registra sa uvažovalo na podnet Transparency International Slovensko.

Tlačový hovorca Strediska cenných papierov (SCP) SR Robert Lenčeš pre agentúru SITA povedal, že uvedené údaje sú nateraz chránené a poskytované iba na účely trestného konania. „Vzniknutému registru privatizovaného majetku by sme ich mohli uvoľniť iba po zmene legislatívy. O príprave vytvorenia registra nie som informovaný. Pre SCP však nepredstavuje podobný transfer údajov technický problém a ja osobne by som to tiež privítal,“ konštatoval hovorca SCP.

Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku (MSPNM) a ani iný orgán štátnej správy nemá zákonom ustanovenú povinnosť viesť a zverejňovať register privatizovaného majetku a jeho vlastníkov. Rezort financií preto podľa TIO ÚV v súlade s ústavou nemôže uložiť v zákone o cenných papieroch povinnosť SCP poskytovať tieto chránené údaje MSPNM.

Požiadavku na vytvorenie registra privatizovaného majetku vzniesla pred časom organizácia Transparency International Slovensko. Obsahuje ju materiál pod názvom Privatizačné informačné minimum. Ten je podľa tajomníka riadiaceho výboru boja proti korupcii Úradu vlády Mária Virčíka v celom rozsahu zapracovaný do Akčného plánu boja proti korupcii. Schválenie akčného plánu vládou sa na základe jeho slov očakáva v najbližšej dobe.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS