ČLÁNOK
Inflačné tlaky v eurozóne sa podľa Solansa zmierňujú
26. marca 2001

Inflačné tlaky v eurozóne oslabujú, avšak existujúce monetárne opatrenia v Európe sú stále adekvátne súčasnému vývoju. Uviedol to v pondelok v španielskej Malage člen Európskej centrálnej banky (ECB) Eugenio Domingo Solans. „Inflačné napätie povoľuje a vývoj inflácie sa tak zlepšuje,“ dodal.

Americká centrálna banka Federal Reserve (Fed) v uplynulom týždni znížila úrokové sadzby v snahe zastaviť oslabovanie ekonomiky. Výbor pre menovú politiku ECB by mal zasadať tento týždeň. Domingo Solans považuje európsku ekonomiku za vyrovnanú, stabilnú a s dobrými makroukazovateľmi. „Sme dobre pripravení čeliť riziku, ktoré bezpochýb predstavuje hospodárske oslabenie v USA,“ skonštatoval Solans. Zároveň uznal, že miera inflácie v eurozóne, ktorá vo februári dosiahla 2,6 % oproti januárovým 2,4 %, prevyšuje cieľovú 2-percentnú úroveň ECB, avšak cenový rast je podľa neho iba mierny. Šéf nemeckej Bundesbanky Ernst Welteke minulý piatok viacerých zmiatol svojím vyhlásením v súvislosti s možným znížením úrokových sadzieb.

Welteke uviedol, že cenové tlaky sa zmiernili, avšak stále nenadišiel správny čas vhodný na špekulácie o zmenách v menovej politike. Jeho vyjadrenie kolidovalo s miernejšou rétorikou iných predstaviteľov ECB v priebehu uplynulého týždňa. Vedúci ekonóm ECB Otmar Issing a šéf Bank of France Jean-Claude Trichet predstavovali značný posun vo verejnom vyjadrení spomedzi členov ECB, uvádzajúc, že sa už neobávajú cenových rizík a poznamenali, že oslabenie v USA začína postihovať aj Európu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 8. 2021

USD 1,189 0,000
CZK 25,476 0,025
GBP 0,856 0,004
HUF 356,010 1,190
CAD 1,482 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS