ČLÁNOK
Inflácia vo Veľkej Británii je na najnižšej úrovni od roku 1975
12. decembra 2001

Inflácia vo Veľkej Británii v novembri poklesla podstatne prudšie v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi, čo zväčšuje manévrovací priestor pre Bank of England, aby opätovne znížila úrokové sadzby.

Najnovšie údaje Národného štatistického úradu – ONS, ktoré publikovala BBC, definujú novembrovú infláciu na celoročnej báze na úrovni 1,8% (pri vylúčení vplyvu splátok úrokov z hypotekárnych úverov), hoci v októbri dosiahol tento ukazovateľ 2,3%.

Analytici hovoria o tom, že v priebehu budúcich mesiacov sa britská ekonomika bude pohybovať v prostredí veľmi slabej svetovej ekonomiky a veľmi tvrdej konkurenčnej klímy vo sfére cien.

Inflácia vo Veľkej Británii je na historickom minime, ktoré sa naposledy zaznamenalo v roku 1975.

Je prekvapením aj pre špičkových odborníkov, ktorí odhadovali výšku inflácie na hladine 2,1%.

Vládou stanovený limit predstavuje hodnotu 2,5%.

Sme svedkami veľmi priaznivej inflačnej klímy, konštatuje vo svojej analýze Merrill Lynch a dodáva, že v budúcich mesiacoch bude inflácia spotrebiteľských cien veľmi nízka, čo umožní Výboru pre menovú politiku – MPC Bank of England, aby opätovne znížil základnú úrokovú sadzbu, respektíve udržiaval terajšiu, relatívne nízku cenu peňazí v priebehu dlhšieho obdobia.

Bank of England znížila základnú sadzbu počas tohto roka sedem razy a momentálne je na 37-ročnom minime – na úrovni 4%.

Podľa ONS je veľmi nízka inflácia vo Veľkej Británii spôsobená najmä poklesom cien pohonných hmôt o 5%. Prudko klesajú aj ceny ojazdených automobilov.

Pred Vianočnými sviatkami sa však očakáva mierny nárast maloobchodných cien vzhľadom na menšiu ponuku sezónnych potravín a rast cien odevov pred januárovými akciovými výpredajmi.

Značne sa zvýšili aj výdavky britských domácností, čo je dané historicky vysokými príjmami a nízkou nezamestnanosťou.

V roku 2002 by prípadný tlak na trhu práce a obmedzovanie pracovných príležitostí však mohol otriasť spotrebiteľskou dôverou a redukovať terajšie veľmi dobré rastové parametre britskej ekonomiky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS