ČLÁNOK
Inflácia v SR za máj podľa analytikov stabilná
6. júna 2001

Cenová hladina v SR vykáže za máj podľa odhadov rast pod vplyvom vysokých cien potravín a palív, avšak stále sa bude pohybovať v rámci cieľového intervalu Národnej banky Slovenska (NBS) pre tento rok. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Reuters medzi analytikmi.

Analytici odhadujú, že priemerná medzimesačná miera inflácie za máj dosiahne 0,36 %, v medziročnom porovnaní to bude 7,64 %. Jadrová inflácia, ktorá má kľúčový význam pre menovú politiku NBS, zaznamená podľa odhadov medzimesačnú úroveň 0,39 % a medziročnú mieru 4,94 %. V apríli predstavovala medzimesačná miera inflácie 0,4 % a medziročná miera 7,6 %, pričom jadrová inflácia bola 0,7 % resp. o 4,8 %. NBS oznámila, že inflácia pravdepodobne dosiahla vrchol.

„Nevidíme žiadne dramatické zmeny v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi. Cítiť vplyvy vysokých cien potravín a palív,“ povedal Olivier Desbarres, analytik CSFB v Londýne. „Údaje sú stále dobré. Medziročná miera 7,5 % je bez problémov v intervale centrálnej banky. Domnievame sa, že inflácia sa bude pohybovať okolo tejto úrovne počas zvyšku roka,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť.

O. Desbarres, ktorý očakáva mierne zvýšenie medziročnej miery inflácie, čiastočne povzbudené domácim dopytom, súhlasí s analytikmi na trhu, že NBS pravdepodobne ponechá úrokové sadzby nezmenené až do konca tohto roku. „Keď bude centrálna banka presvedčená, že jej ciele sú dosiahnuteľné, potom bude možno uvažovať o určitom znížení úrokových sadzieb, avšak to sa pravdepodobne nestane skôr ako na konci tohto roku,“ dodal. T. Kmeť uviedol, že NBS je zameraná skôr na iné makroekonomické ukazovatele ako na ceny, takže očakáva, že sadzby sa neznížia do septembra tohto roku. „NBS nemá obavy ohľadne inflácie. Zameriava sa väčšmi na údaje o zahraničnom obchode a fiškálnom deficite,“ povedal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS