Rast cien v apríli bol medzimesačne aj medziročne najpomalší od začiatku roku. Priaznivý vplyv na vývoj mali medzimesačne lacnejšie alkoholické nápoje a pohonné látky. Infláciu v medziročnom porovnaní naďalej ovplyvňovalo drahšie stravovanie, potraviny a služby osobnej starostlivosti. Spomalenie inflácie podporili výrazne lacnejšie pohonné hmoty a motorové vozidlá, ale aj farmaceutické výrobky.
Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli vzrástli medzimesačne o 0,1 %, medziročne o 3,7 %. Pri oboch ukazovateľoch išlo zatiaľ o najnižšiu hodnotu v tomto roku. Medziročná inflácia mala ešte v marci hodnotu 4 % a vo februári 3,8 %.
Medzimesačný vývoj – apríl 2025 v porovnaní s marcom 2025
Spotrebiteľské ceny v apríli medzimesačne vzrástli v 8 z celkovo 12 odborov (výdavkových skupín domácností) v rozmedzí od 0,1 % za vzdelávanie do 0,7 % za odevy a obuv. Súčasne v 3 odboroch ceny klesli – a to alkoholické nápoje s tabakom o 1,3 %, doprava o 0,3 %, aj nábytok a bytové vybavenie tiež o 0,3 %. Ceny za pošty a spoje ostali nezmenené.
Najvýraznejší vplyv na medzimesačný rast cien malo zdražovanie vo váhovo najväčšom odbore bývanie a energie o 0,2 %. Vzrástli najmä ceny skutočného nájomného za bývanie o 2,2 %, údržby a opráv obydlia o 0,8 % a imputovaného nájomného o 0,1 %.
Významný vplyv mal tiež pokračujúci rast cien v odbore reštaurácie a hotely celkovo o 0,6 %, ktoré bolo ovplyvnené nárastom cien ako v reštauračnom, tak v závodnom stravovaní.
Rast medzimesačnej inflácie ovplyvnili aj vyššie ceny vo váhovo druhom najväčšom odbore potraviny a nealko nápoje1) o 0,2 %. Pod túto zmenu sa podpísalo zvyšovanie cien nealkoholických nápojov (+ 1,3 %), ako aj 4 z celkovo 9 potravinových položiek. Drahšie bolo mäso o 0,8 %, oleje a tuky o 2,5 %, či ovocie o 0,5 %. Naopak, následkom veľkonočných zliav klesli ceny mlieka, syrov a vajec o 0,7 %, chleba a obilnín o 0,4 %, cukru a cukroviniek o 0,9 %, ale aj zeleniny o 0,2 %.
Druhý mesiac po sebe výraznejšie vzrástli ceny odevov a obuvi o 0,7 %. Zdraženie evidovali aj služby osobnej starostlivosti (kadernícke služby o 1,3 %) a osobné doplnky v rámci odboru rozličné tovary a služby.
Naopak, významne pozitívny vplyv na vývoj medzimesačnej inflácie mali nižšie ceny za alkoholické nápoje1) až o 2,6 %. Dosiahli najvýraznejší pokles za posledných 5 rokov. Lacnejšie bolo víno o 3,5 %, destiláty o 2,5 %, ale aj pivo o 2,1 %.
Ceny v doprave takisto zaznamenali pokles celkovo o 0,3 %, pod vplyvom zlacňovania pohonných látok o 1,4 %, aj nákupu motorových vozidiel o 2,6 %.
Znížené boli aj ceny tovarov na údržbu domácností, domácich spotrebičov, audio techniky v odbore nábytok, bytové zariadenia a bežná údržba domácnosti celkovo o 0,3 %.