ČLÁNOK




Indikátor dôvery v službách klesol v máji o jeden percentuálny bod na 51 bodov
28. mája 2004

Indikátor dôvery v službách v máji 2004 v porovnaní s aprílom klesol o 1 percentuálny bod na 51 bodov. Vývoj indikátora ovplyvnil podľa výsledkov pravidelného konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu (ŠÚ)SR najmä nižší dopyt a pomerne stabilná podnikateľská situácia.

Podnikateľská situácia sa oproti minulému mesiacu výrazne nezmenila. Skoro dve tretiny respondentov hodnotia svoju situáciu ako dostatočnú a 33 % podnikov ju považuje za primeranú sezóne. Najvyšší podiel pozitívnych hodnotení bol opäť ako v apríli u poisťovní a u podnikov zaoberajúcich sa finančným sprostredkovaním. V nepriaznivej podnikateľskej situácii sa nachádzajú podniky zo sektora hotelov a reštaurácií. Pesimistické názory respondentov sa odzrkadlili na vývoji celkového dopytu, ktorý poklesol o 3 percentuálne body. Nižší dopyt uviedli hlavne dopravné firmy a sektor hotelov a reštaurácií. Optimistické hodnotenia vývoja dopytu zaznamenali poisťovne a podniky zaoberajúce sa finančným sprostredkovaním, čo malo priaznivý vplyv na vývoj ich podnikateľskej situácie.

Vo výhľadoch na nasledujúce tri mesiace očakáva rast dopytu viac ako polovica respondentov, konjunkturálne saldo dosiahlo rovnakú hodnotu ako v predchádzajúcom mesiaci. S najvýraznejším rastom dopytu v prognózovanom období počítajú cestovné kancelárie a sektor finančného sprostredkovania. Nezmenený vývoj dopytu očakáva 41 % respondentov a s poklesom počíta 5 % podnikov služieb, najmä dopravné firmy.

Vyjadrenia respondentov na vývoj zamestnanosti sú v porovnaní s minulým mesiacom nepriaznivejšie, konjunkturálne saldo pokleslo až o 10 percentuálnych bodov a dosiahlo najnižšiu hodnotu za posledných 12 mesiacov. Znižovať stavy zamestnancov budú najmä dopravné firmy a sektor pôšt a telekomunikácií. Najvýraznejší nárast zamestnanosti uvádzajú podniky zaoberajúce sa počítačovými a súvisiacimi činnosťami. V odhadoch respondentov na vývoj zamestnanosti na nasledujúce tri mesiace pretrváva trend znižovania počtu zamestnancov. V porovnaní s aprílovou prognózou sa saldo znížilo o 11 percentuálnych bodov. Zamestnanosť v sektore služieb bude podľa očakávaní 28 % podnikov nezmenená a skoro dve tretiny respondentov predpokladá jej zníženie. Optimizmus vo vývoji zamestnanosti na nasledujúce tri mesiace vyjadrili podniky zaoberajúce sa počítačovými a súvisiacimi činnosťami.

Klesajúci trend cien bol v máji prerušený, keď konjunkturálne saldo vzrástlo oproti ostatnému mesiacu o 9 percentuálnych bodov. V nasledujúcom vývoji cien očakáva viac ako polovica podnikov nezmenenú situáciu. Stabilné ceny si udržia hlavne podniky zaoberajúce sa činnosťami súvisiacimi s finančným sprostredkovaním. V prognózovanom období plánuje zvyšovať ceny 39% respondentov, najmä podniky zaoberajúce sa finančným sprostredkovaním. S poklesom cien počíta len 5 % podnikov služieb – pošty a telekomunikácie, dopravné firmy.

Názory respondentov na faktory obmedzujúce podnikateľské zámery sa ani v máji výrazne nezmenili. Viac ako dve tretiny respondentov, 73 %, nepociťuje žiadne obmedzujúce faktory. Najčastejšie uvádzanými bariérami boli nedostatočný dopyt a iné faktory. Medzi iné bariéry uviedli respondenti legislatívu, rastúcu konkurenciu, zmenu DPH a vstup Slovenska do EÚ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 4. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 25,152 0,090
GBP 0,857 0,003
HUF 392,980 0,370
CAD 1,466 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS