ČLÁNOK




Index POP sa v auguste prepadol o takmer sedem bodov
30. augusta 2002

Index predpokladaného objemu produkcie (POP) zaznamenal v auguste prudký pád o takmer sedem bodov. Dosiahol tak 24,4 bodu, čo je rovnaká úroveň ako v apríli tohto roka. Napriek tomu bol index o takmer desať bodov vyšší ako pred rokom. Agentúru SITA o tom informovala analytička Slovenskej ratingovej agentúry Katarína Kohútiková.

Očakávania podnikov na nasledujúce tri mesiace sa zhoršili ako v priemysle tak aj v stavebníctve. Kým v priemysle dosiahli sezónne očistené konjunkturálne saldá iba nižšiu hodnotu v rámci optimistického pásma, v stavebníctve dosiahlo saldo celkového dopytu už hodnotu v pesimistickom pásme, teda záporných 11 bodov. Na hodnotách nasledujúcich mesiacov môžme podľa Kohútikovej posúdiť, či to bol iba náhodný výkyv alebo nastáva opätovná zmena trendu v stavebníctve.

Bázu indikátora POP tvoria konjunkturálne saldá počítané Štatistickým úradom SR za priemysel a stavebníctvo. Ich váhy sa stanovia na základe vytvorenej pridanej hodnoty za posledné štyri štvrťroky. Indikátor POP hovorí o očakávaniach trhových subjektov ohľadom vývoja produkcie v ekonomike.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 7. 2026

USD 1,145 0,005
CZK 24,194 0,022
GBP 0,857 0,001
HUF 353,100 2,880
CAD 1,626 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS