ČLÁNOK
Index POP dosiahol dvojročné minimum
29. októbra 2001

Index predpokladaného objemu produkcie (POP) dosiahol v októbri 12 bodov, čo predstavuje dvojročné minimum. „Jeho hodnota oproti septembru klesla o 2,5 boda, kým v medziročnom porovnaní index stratil až 19,1 boda,“ uviedol pre agentúru SITA ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.

Napriek opätovnému poklesu indexu, situácia podľa neho zatiaľ nie je alarmujúca, nakoľko dynamika pádu sa spomaľuje. Dokonca v prípade priemyselnej a stavebnej produkcie boli očakávania na nasledujúce tri mesiace v októbri optimistickejšie ako v septembri. Horšie je to podľa neho s dopytom. Slovenské firmy sú čoraz viac pesimistickejšie s ohľadom na vývoj domáceho ako aj zahraničného dopytu.

„Je to pochopiteľné vzhľadom na exportnú orientovanosť veľkých podnikov v slovenskom priemysle. Posledné ukazovatele o očakávaniach v Nemecku a USA potvrdzujú hrozbu globálnej recesie, ktorá by citlivo ovplyvnila aj výrobu slovenských exportérov. Zaujímavé preto bude sledovať, čo prinesú ďalšie ekonomické správy zo sveta a ako to bude korešpondovať s vývojom POP,“ konštatoval Ódor.

Bázu indikátora POP tvoria konjunkturálne saldá počítané Štatistickým úradom SR za priemysel a stavebníctvo. Ich váhy sa stanovia na základe vytvorenej pridanej hodnoty za posledné štyri štvrťroky. Indikátor POP hovorí o očakávaniach trhových subjektov ohľadom vývoja produkcie v ekonomike.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS