ČLÁNOK
Index ESO vzrástol v septembri už šiestykrát za sebou
13. novembra 2001

Index ekonomickej sily občana (ESO) dosiahol v septembri 98,9 bodu, čo je najvyššia hodnota od decembra 1999. V medziročnom porovnaní sa index ESO zvýšil o 2 %. Agentúru SITA o tom informoval ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. V auguste dosiahol index ESO 98,8 bodu.

Index ESO vzrástol už šiesty mesiac za sebou, keď ho podporoval najmä vývoj čiastkového indexu výdavkov, ktorý sleduje objem maloobchodných tržieb. Predaj v týchto predajných jednotkách zaznamenal v septembri rast o 5 %, čo je najvyššia dynamika od januára. Pokračujúci pokles inflácie a výplata dlhopisov FNM tvoria podľa Ódora aj v nasledujúcich mesiacoch dobrý základ pre rastúci trend tržieb. „Tempo však môžu zmierniť vysoké základy z minulého roka v dôsledku otvárania hypermarketov,“ dodal.

Oproti augustu sa zvýšila aj hodnota čiastkového indexu reálnych vkladov. Podľa Ódora je zaujímavé, že ďalšie štyri podindexy klesli v medzimesačnom porovnaní. Stále sa nedarí zamestnanosti vo vybraných odvetviach a ani mzdový vývoj nie je uspokojivý. Pokles medziročnej miery inflácie však podľa neho určite v nasledujúcich mesiacoch pomôže.

Predstavitelia agentúry v budúcom roku počítajú s mohutnejším nárastom indexu ESO. „Zvýšenie regulovaných cien bude oveľa menej razantné ako v minulom roku, pričom inflácia prudko klesne v prvých dvoch mesiacoch budúceho roka,“ skonštatoval analytik. Navyše sa podľa neho zníži aj sadzba dane pre fyzické osoby. „Keďže mzdové kontrakty sa uzatvárajú zvyčajne vzhľadom na minulú infláciu, môžeme počítať s relatívne vysokým rastom čistých reálnych miezd,“ doplnil Ódor. Prekonanie magickej hranice 100 bodov sa podľa neho stáva reálnym v roku 2002.

Slovenská ratingová agentúra predstavila svoje indikátory ESO a POP prvýkrát koncom júna. Indikátor ESO vyjadruje ekonomickú silu občana, pričom nehovorí len o kúpnej sile, ale do istej miery hodnotí aj jeho pocity a vôľu nakupovať. Okrajovo hodnotí tiež očakávania jeho budúcnosti. Indikátor POP predstavuje očakávania trhových subjektov. Prvá hodnota indikátoru ESO predstavuje k 1. januáru 1999 celkove 100 bodov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS