ČLÁNOK
Index ESO v dosiahol minulý rok v novembri 102,2 bodu
15. januára 2003

Index ekonomickej sily občana (ESO) v novembri minulého roka stagnoval, pričom dosiahol hodnotu 102,2 bodu. Index tak prerušil svoje rok a pol trvajúce rastové obdobie. Dynamika indexu sa opätovne spomalila aj v medziročnom porovnaní, keď index vzrástol o 2,6 %. Ako uviedla analytička Slovenskej ratingovej agentúry (SRA) Katarína Kohútiková, ťahúňmi rastu indexu boli čiastkové indexy príjmov a reálnych vkladov.

Index príjmov si opätovne polepšil napriek poklesu medziročnej dynamiky rastu priemerných mesačných miezd vo viacerých odvetviach. „Nízka inflácia v minulom roku prospievala aj indexu reálnych vkladov, ktorý i napriek poklesu sadzieb z dôvodu zníženia kľúčových úrokových sadzieb Národnou bankou Slovenska dosahuje rekordné hodnoty,“ skonštatovala analytička SRA.

Pozitívny vývoj podľa Kohútikovej zaznamenala aj nezamestnanosť, ktorú sleduje čiastkový index nezamestnanosti (IN), a to aj napriek miernemu nárastu počtu disponibilných nezamestnaných v novembri 2002. „Potešiteľné však nie je, že index zamestnanosti už piaty mesiac za sebou klesá po tom, čo tri mesiace stagnoval na nízkej hodnote,“ upozornila. Index výdavkov (IV) už štvrtý mesiac po sebe z dôvodu medziročného pádu maloobchodných tržieb klesá. Ako uviedla analytička SRA, tento čiastkový index bol motorom výrazného rastu indexu v predchádzajúcich mesiacoch.

Index kúpnej sily v cudzine (IC) začal v októbri vlaňajška prudko rásť a v novembri sa jeho medziročná dynamika ešte zrýchlila. Dôvodom boli podľa Kohútikovej silné úrovne slovenskej koruny voči euru a doláru.

„Obdobia prudkého rastu indexu máme pravdepodobne už za sebou,“ uviedla. Kohútiková predpokladá, že v tomto roku sa bude index vyvíjať odlišne ako v roku 2002.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS