ČLÁNOK
Imuna definitívne vstúpi do konkurzu
6. novembra 2001

Riadeným konkurzom chce vláda zabezpečiť podmienky pre vstup nového majiteľa do štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany. Na pondelňajšom stretnutí sa na tom dohodli minister zdravotníctva Roman Kováč, ministerka privatizácie Mária Machová a vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš.

„Vzhľadom na doterajšie neúspešné privatizačné pokusy sa zúčastnené strany dohodli na postupnosti krokov, ktoré by mali zabezpečiť udržanie výroby v podniku a zároveň krytie pohľadávok veriteľov Imuny,“ vyhlásil pre agentúru SITA hovorca ministra zdravotníctva Martin Urmanič.

Štátny podnik Imuna mala pôvodne podľa výsledkov prvého kola tendra sprivatizovať slovensko-americká spoločnosť Interaqua, po spochybnení reálnosti privatizačného projektu Poradou ekonomických ministrov (PEM) však ministerka Machová stiahla z vlády návrh na rozhodnutie o vybranom nadobúdateľovi. V druhom kole komisia pre výber investora posudzovala dve z troch predložených ponúk a odporučila ministerke privatizácie ako najvhodnejšieho kandidáta spoločnosť Eurostart – Tradehouse, s.r.o. Nitra. Podľa predloženej ponuky by mal investor prevziať a okamžite splatiť záväzky Imuny vo výške 270 mil. Sk. PEM si však opätovne vyžiadala doplnené materiály o investorovi a o jeho bankovej záruke. Druhé kolo tendra nakoniec vyhlásili rovnako za neúspešné pre nesplnenie kritérií vybraným záujemcom. Neúspešne skončilo aj tretie kolo.

Účtovná hodnota Imuny dosahovala k septembru minulého roka 75,7 mil. Sk. Podnikateľská hodnota podľa trhového ohodnotenia dosiahla 48,7 mil. Sk. Imuna je jediným slovenským producentom krvných derivátov a fyziologických roztokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS