ČLÁNOK
IFC a EBRD vstupujú do VÚB
11. februára 2001

Predstavitelia slovenského ministerstva financií, Medzinárodnej finančnej korporácie (International Finance Corporation – IFC) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development – EBRD) podpísali dohodu o vstupe týchto medzinárodných inštitúcii do Všeobecnej úverovej banky (VÚB). Spolu získajú 25 % základného kapitálu druhej najväčšej slovenskej banky.

Ako na tlačovej konferencii povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová, obe inštitúcie zaplatia spolu 2,04 mld. Sk v rámci zálohovej platby, pričom cena bude dorovnaná po vstupe strategického majoritného vlastníka. Táto suma bude deponovaná na účte a nebude sa s ňou disponovať až do vstupu strategického investora. Podľa ministerky spomínaná cena „v žiadnom prípade neovplyvní rozhodovanie o cene pre strategického investora za majoritu v banke“. Medzinárodné inštitúcie zaplatia 629 Sk za každú z približne 3,244 mil. akcií.

Cieľom IFC aj EBRD je zvýšiť návratnosť kapitálu banky (ukazovateľ ROE – return on equity). Ako povedal predstaviteľ IFC Roy A. Karaoglan, táto inštitúcia momentálne pôsobí v 67 finančných inštitúciách v 49 krajinách, pričom ROE zvyčajne dosahuje úroveň 19,5 %. Podľa Kurta Gerigera, riaditeľa skupiny EBRD pre finančné inštitúcie, ak bude budúci strategický partner vo VÚB súhlasiť, EBRD zváži svoju dlhšiu prítomnosť v banke. Očakáva sa tiež, že VÚB získa úverovú linku vo výške 20 mil. EUR zo zdrojov EÚ a EBRD na podporu malých a stredných podnikov. „Investícia EBRD a navrhnutá úverová linka má podporiť reštrukturalizáciu VÚB smerujúcu k úplnej privatizácii,“ povedal K. Geiger.

Slovenská vláda chce predať celý svoj podiel vo VÚB. V pondelok 5. februára už zverejnila v zahraničnej tlači inzerát vyzývajúci investorov na prejavenie záujmu. Prípadný investor by získal majoritu v banke, ktorá podľa predbežných výsledkov očakáva za minulý rok podľa medzinárodných štandardov čistý zisk 4 mld. Sk. Podľa slovenských účtovných štandardov by mala jeho úroveň dosahovať 1 mld. Sk. Za výrazné medziročné zlepšenie hospodárenia banka vďačí predovšetkým pomoci štátu v podobe presunu zlých úverov z portfólia banky. VÚB v rámci svojej reštrukturalizácie znížila tiež úroveň zamestnanosti z maxima 8235 zamestnancov v roku 1997 na súčasných asi 6000 pracovníkov. VÚB je po Slovenskej sporiteľni druhou najvýznamnejšou bankou v SR z hľadiska výšky aktív. Bilančná suma banky mala podľa slov ku koncu roka 2000 vzrásť na 175 mld. Sk, čo by znamenalo jej medziročné zvýšenie približne o 15 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS