ČLÁNOK
IBM podáva podnet na Antikorupčnú jednotku Úradu vlády SR
7. augusta 2002

Spoločnosť IBM Slovensko sa v súvislosti s výberom dodávateľa projektu štátnej pokladnice rozhodla podať podnet na Antikorupčnú jednotku Úradu vlády Slovenskej republiky. „Napriek tomu, že spoločnosť IBM opakovane žiadala Ministerstvo financií SR (MF) o stanovisko k procesu výberu dodávateľa, do dnešného dňa jej nebola doručená odpoveď zo strany MF,“ uvádza sa v stanovisku IBM.

„Priebeh výberového konania nám dáva dôvod pochybovať o transparentnosti celého procesu,“ povedal Boris Kekeši, generálny riaditeľ spoločnosti IBM Slovensko. Spoločnosť sa preto koncom minulého týždňa obrátila na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) s podnetom na výkon kontroly voči postupu obstarávateľa vo fáze prieskumu trhu pre účely pripravovaného rokovacieho konania bez zverejnenia na dodávku systému štátnej pokladnice. IBM Slovensko bolo podľa B. Kekešiho diskriminované tým, že spoločnosť nebola oslovená v rámci prieskumu trhu, hoci mala pripravenú porovnateľnú ponuku.

„Podľa našej právnej analýzy nebola zvolená vhodná metóda obstarania. Faktor časovej tiesne, ktorý bol použitý MF ako dôvod pre spôsob obstarávania, nespôsobili podľa nás objektívne okolnosti, ale neschopnosť výberovej komisie uskutočniť a ukončiť obstarávanie v predchádzajúcej súťaži v súlade so zákonom,“ pokračoval B. Kekeši. „Je v záujme najmä slovenských daňových poplatníkov, aby výberové konanie nebolo unáhlene uzavreté niekoľko týždňov pred voľbami,“ zdôraznil B. Kekeši.

MF sa podľa utorkového vyhlásenia bude pri výbere dodávateľa systému štátnej pokladnice formou rokovacieho konania bez zverejnenia zaoberať len ponukami spoločností Siemens Business Services (SBS) a Hewlett Packard (HP). Ponuku IBM Slovensko nebude podľa ministra financií Františka Hajnoviča MF posudzovať pre nedostatok času a preto, aby sa cely proces uskutočnil bez konfliktov. Víťaz výberového konania by podľa neho mohol byť známy do mesiaca.

Hoci MF neoslovilo IBM v rámci prieskumu trhu a nevyzvalo túto firmu na účasť na novom výberovom konaní, spoločnosť napriek tomu ponuku predložila. IBM tvrdí, že za kompletnú dodávku ponúka ministerstvu o vyše 300 mil. Sk nižšiu cenu v porovnaní s najlacnejšou konkurenčnou ponukou. Podľa Hajnoviča však pri výbere nie je rozhodujúca len cena, ale celý projekt. Cenovú ponuky HP a SBS však nechcel zverejniť. ÚVO potvrdil, že ministerstvo malo právo osloviť len dvoch potenciálnych dodávateľov, ako aj uplatniť obstarávanie bez tendra.

Projekt štátnej pokladnice v hodnote vyše 1 mld. Sk sa bude financovať prostredníctvom programu Phare v objeme 160 mil. Sk a zo zdrojov štátneho rozpočtu. Z prostriedkov Svetovej banky by mal štát dostať na projekt pokladnice 5 mil. USD, z ktorých už podľa Hajnoviča banka previedla 1 mil. USD. Štátna pokladnica je orgánom štátnej správy ako rozpočtová organizácia v rezorte MF.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS