ČLÁNOK


,

IBM odchádza od počítačov
8. februára 2005

Viac než rok sa darilo spoločnosti IBM udržať v tajnosti rozhovory s čínskou spoločnosťou Lenovo o tom, že jej hodlá predať svoju divíziu osobných počítačov. Druhý decembrový týždeň roku 2004 rozptýlil všetky nepotvrdené správy minulých dní. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou: International Business Machines, legenda, ktorá sa zaslúžila o to, aby computery opustili vedecké pracoviská a stali sa nevyhnutnou súčasťou kancelárií a domácností, odchádza definitívne z tohto segmentu. Prekvapujúca udalosť sa však napriek utajeniu dala predvídať. V minulých rokoch sa IBM postupne zbavila niekoľkých svojich podnikov vyrábajúcich osobné počítače. Aj keď spoločnosti patrili v súčasnosti asi 4 percentá svetového trhu s osobnými počítačmi, čo stačilo na tretiu priečku za spoločnosťou Dell a Hewlett Packard, šlo skôr o čestné miesto na špičke.

Ponúknuť niečo navyše

Súčasná situácia je totiž taká, že na osobných počítačoch najviac zarábajú firmy ako Microsoft alebo Intel. Ich programy a čipy sú totiž štandardnou súčasťou väčšiny osobných počítačov používaných vo svete. V tomto IT segmente sa v budúcich rokoch neočakáva žiadny zvláštny nárast. Skôr stagnácia. Trh sa pomaly napĺňa, dopyt v celosvetovom meradle klesá a firmy majú nižšie ziskové marže.

IBM teda robí z podnikateľského hľadiska v podstate jedinú rozumnú vec. Predaj divízie osobných počítačov naviac korešponduje so súčasnou stratégiou spoločnosti: ponúknuť klientom niečo navyše. Konkrétne ide o konzultačný servis, ktorý má zákazníkovi pomôcť zvýšiť jeho efektivitu. Už v roku 2002 preto IBM odkúpila za 3,5 mld. USD firmu PricewaterhouseCoopers Consulting. Súčasne sa IBM chce sústrediť na produkciu čipov a sofistikovaných dátových systémov.

Sťahovanie vedenia

Čínska spoločnosť Lenovo bola už v minulých dňoch označovaná za najpravdepodobnejšieho kupca divízie osobných počítačov. Zvesti sa napokon ukázali ako pravdivé. Lenovo, známe z minulosti aj pod názvom Legend, je najväčším čínskym producentom osobných počítačov. V portfóliu spoločnosti sú však aj iné komodity, vrátane mobilných telefónov. Lenovo vzniklo v roku 1984 a dlho vyrábalo lacnú počítačovú techniku, využitie ktorej neprekročilo národné hranice. Firmu z veľkej časti vlastní štát. V poslednom čase sa Lenovo rozhodlo zvýšiť kvalitu svojich výrobkov a začať expanziu na medzinárodné trhy.

S touto stratégiou jasne korešponduje nákup „nechcenej“ produkcie od IBM. Za túto akvizíciu zaplatí celkom 1,75 mld. USD. Čiastka sa skladá z hotových peňazí, z akcií a tiež z pol miliardy dlhov, ktoré na seba Lenovo prevezme. IBM bude mať v novom podniku 18,9-percentný vlastnícky podiel. Ten okrem iného zaručuje kontinuitu a kvalitu výroby. Ešte päť rokov sa budú vyrábať osobné počítače pod značkou IBM. IBM bude tiež dvorným dodávateľom niektorých komponentov.

Pod čínske vedenie prejde okolo 10-tisíc zamestnancov. Znamená to okrem iného aj takmer 2500 zamestnancov zo Spojených štátov amerických, dizajnérov, obchodníkov a marketingových špecialistov. Riaditeľstvo spoločnosti prejde z Pekingu do New Yorku. Ročný obrat sa do budúcnosti odhaduje na 12 miliárd dolárov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 11. 2024

USD 1,077 0,001
CZK 25,208 0,054
GBP 0,832 0,000
HUF 406,680 2,100
CAD 1,498 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS