ČLÁNOK
IBM a Intel deklarujú diametrálne odlišné perspektívy
18. októbra 2001

Najaktuálnejšie výsledky IBM hovoria o tom, že v III. kvartáli síce došlo k poklesu čistého zisku o 19%, čo je dané najmä zníženým predajom o 1,38 miliardy USD, teda o 6% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Tento najväčší výrobca počítačového vybavenia na svete však napriek veľmi náročnej obchodnej klíme vyjadruje značnú spokojnosť s analytickými odhadmi na posledné tri mesiace roku 2001.

Momentálne dosahujú výnosy na jednu akciu IBM 89 centov, hoci Wall Street vychádzal z projekcie 88 centov/akcia.

Čistý zisk za tretí štvrťrok dosiahol 1,6 miliardy USD pri celkových výnosoch 20,4 miliardy dolárov.

Pred rokom boli tieto ukazovatele na hladine dvoch miliárd USD, respektíve 21,78 miliardy dolárov.

Tento vývoj, ktorý je podstatne lepší v porovnaní s hlavnými rivalmi – Hewlett-Packard, Compaq Computer a Sun Microsystems, podmienili úspechy vo výrobe a predaji sofistikovaných serverov a značná dynamika služieb vo sfére informačných technológií.

Ani IBM sa však nevyhol prepadu, najmä na trhu s mikročipmi a PC.

Predaj mikročipov sa znížil o 30%, no podľa analytikov je práve tretí štvrťrok symbolom totálneho ochabnutia dopytu, i keď je ťažké jednoznačne definovať, kedy dôjde k obratu od terajšieho poklesu vo výdavkoch v rámci celého sektoru informačných technológií.

Najväčšia obchodná skupina IBM – Global Services dosiahla rast výnosov o 5%, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje celkovú čiastku 8,7 miliardy dolárov. Prudký nárast sa zaznamenal v subdodávateľskej činnosti, no útlm je evidentný v poradenských aktivitách IBM. Táto globálna spoločnosť do tejto chvíle ešte nevie presne definovať obchodné dôsledky teroristického útoku na americké mestá, hovorí iba o „nešpecifikovanom objeme“ znížených objednávok na PC a softvérové vybavenie. Finančný riaditeľ IBM John Joyce vo včerajšom vydaní denníka Wall Street Journal iba poznamenal, že je extrémne komplikované robiť akékoľvek korektné odhady, avšak analýzy na štvrtý kvartál sú nielen racionálne, ale aj uspokojivé. V posledných troch mesiacoch roku 2001 majú totiž výnosy IBM dosiahnuť parametre 1,84 USD/akcia.

V diametrálne odlišnej situácii je Intel, ktorý musí kalkulovať s tým, že pokles výnosov a nezvládnutie narastajúcich nákladov spôsobil kolaps hospodárskeho výsledku – Intel totiž deklaruje 96%-ný prepad z hodnoty zisku v komparácii s minulým rokom, čo znamená, že čistý zisk pred zdanením predstavuje iba 106 miliónov dolárov v období do 30. septembra 2001.

Výnosy Intelu sa znížili na 36 centov/akcia na dramatickú hladinu dvoch centov/akcia.

Aj Intel však tvrdí, že rok 2001 bude zrejme symbolom ekonomického „dna“ a tento trend sa v roku 2002 určite zmení.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS