ČLÁNOK


,

Iba dôvera niekedy nestačí
27. septembra 2002

Možno poznáte film Vojna Roseovcov, na začiatku ktorého dvaja mladí ľudia pociťujú k sebe neskonalú lásku, a na konci sa idú pozabíjať. A príčina ich nenávisti? Okrem toho, že už nemajú žiadne spoločné záujmy a ciele, je tu majetok. Každý z manželov chce to, čo by mohol chcieť aj ten druhý.

Láska hory prenáša, majetok zas nenávisť

Pre mladých je absurdná predstava, žeby mali pred vstupom do manželstva podpisovať nejakú predmanželskú zmluvu. Veď sa majú veľmi radi a ich manželstvo sa určite neskončí rozvodom. Ideály majú všetci. Nevstupovali by predsa do manželstva s vedomím, že sa o niekoľko rokov budú rozvádzať. Potvrdila to aj Rita Švihranová zo súkromnej poradne pre výchovu a rodinné vzťahy: „Jednou z príčin, prečo mladí ľudia nechcú zmluvu, je to, že vstupujú do vzťahu čisto, sú doň zaangažovaní len emočne. Nie sú zaťažení negatívnymi skúsenosťami a nezamýšľajú sa nad materiálnym zabezpečením.“ Tí, ktorí uzatvárajú manželstvo po druhýkrát, už rozvod zažili. Vedia teda, čo všetko treba preskákať, kým to dotiahnu do úspešného konca.

Z praktického pohľadu je preto rozumné spísať predmanželskú zmluvu. Zabráni to situácii, aby ten druhý „zhrabol“ po rozvode to, čo mu nepatrí.

Ako to bude o tri roky

U nás zatiaľ inštitút predmanželskej zmluvy neexistuje. V novom občianskom zákonníku, do ktorého má byť včlenené celé rodinné právo, sa možno udomácni aj v slovenskom prostredí. Účinnosť nového Občianskeho zákonníka je plánovaná od roku 2005.

Podpisovať predmanželskú zmluvu nebude povinné. Bude závisieť iba od nastávajúcich manželov, či zmluvu spíšu, alebo nie. „Buď si snúbenci pred uzavretím manželstva pripravia predmanželskú zmluvu, na ktorej budú musieť byť podpisy manželov úradne overené a bude účinná až uzavretím manželstva. Alebo sa ich majetkové vzťahy budú riadiť paragrafmi o zákonnom majetkovom spoločenstve (ZMS), ktoré nahradí terajšiu úpravu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). To bude fungovať na rovnakom princípe ako BSM, bude však rozšírené aj o záväzky a ďalšie spoločné majetkové práva s výnimkou nájomného vzťahu,“ uvádza predsedníčka komisie rekodifikácie Občianskeho zákonníka pre rodinné právo Gabriela Kubíčková. Vzhľadom na počet ľudí patriacich k „vyššej vrstve“ bolo len otázkou času, kedy začnú poslanci uvažovať o zavedení tohto inštitútu. Na rozdiel od Američanov si však Slováci budú môcť predmanželskou zmluvou upraviť len čisto majetkové vzťahy.

Do akej miery dajú zákonodarcovia snúbencom voľnú ruku? V akom rozsahu si budú môcť sami usporiadať svoje majetkové pomery? Podľa G. Kubíčkovej sa uvažuje, že si manželia si budú môcť usporiadať vzájomné majetkové vzťahy dohodou vybranou z piatich alternatív. „Voči tretím osobám by však mala byť táto zmluva účinná, len ak im bude známa jej existencia.“

V návrhu zákona sa počíta s celkovým rozšírením úpravy majetkových vzťahov medzi manželmi, vyvolanými novými spoločensko-ekonomickými podmienkami v spoločnosti, rozvojom podnikania a trhového hospodárstva. Aj preto uvažujú predkladatelia návrhu o zakotvení inštitútu zákonného majetkového spoločenstva manželov a o zakotvení úpravy tejto zmluvy. Úprava by mala nabádať k zodpovednejšiemu prístupu manželov k spoločnému majetku, prípadne k majetkovým záujmom detí, k rešpektovaniu oddeleného majetku každého z nich, a mali by sa tým vytvoriť právne predpoklady vopred jasných a prehľadných majetkových vzťahov už od okamihu uzavretia manželstva až po jeho zánik.

Ďalší argument, prečo by sa mala zakotviť predmanželská zmluva, objasnil minister spravodlivosti Ján Čarnogurský: „Chceme dosiahnuť, aby nedochádzalo k umelým rozvodom, ku ktorým dnes dochádza vtedy, keď manželia, povedzme podnikatelia, chcú zabrániť, aby spoločný majetok manželov prípadne spadol do exekúcie, konkurzu a podobne.“

Odborníci predpokladajú, že naši poslanci sa na zakotvení tohto inštitútu dohodnú. Najmä preto, že aj na Slovensku je čoraz viac ľudí disponujúcich značným majetkom.

Svet nás predbehol

Vo svete fungujú predmanželské zmluvy desaťročia. Aj v Českej republike si už približne štyri roky môžu obyvatelia upravovať manželské majetkové pomery týmto spôsobom. U nás sú predmanželské zmluvy známe najmä z amerických filmov. V USA tento zákon prijali v roku 1983 a postupne ho začali uplatňovať všetky americké štáty. Od začiatku nového milénia majú takúto možnosť aj Austrálčania, predmanželské zmluvy však nemajú Íri a konzervatívni Briti.

Manželia sa budú môcť dohodnúť:

– na systéme oddeleného majetku, pri ktorom každý z nich nadobudne veci a práva samostatne od seba,

– o rozšírení alebo zúžení rozsahu zákonného majetkového spoločenstva (ZMS),

– o inom ručení za spoločné záväzky než ustanovuje zákon,

– o vyhradení vzniku ZMS ku dňu zániku manželstva,

– o úprave majetkových vzťahov aj inak, pokiaľ to neodporuje zákonom alebo dobrým mravom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS