ČLÁNOK
I. Mikloš neverí v schválenie rýchlej redukcie daní na 19 %
2. mája 2001

Podľa podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša parlament neschváli poslanecký návrh na zníženie dane zo ziskov podnikov na 19 % zo súčasnej úrovne 29 %.

Ministerka financií Brigita Schmögnerová pohrozila demisiou v prípade schválenia zníženia. Podľa Miklošovho názoru nie je plán zníženia daní dobrou myšlienkou. Dodal, že síce plánuje znižovať dane na úroveň 19 %, avšak je za pomalú a postupnú redukciu v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Keďže neverí v schválenie návrhu, nemyslí si, že ministerka Schmögnerová odstúpi.

Podľa Mikloša síce prežije slovenská koaličná vláda do nasledujúcich volieb v roku 2002, najväčšie riziko pre ekonomiku krajiny má politický charakter. „Najväčším rizikom pre slovenskú ekonomiku je to, či momentálne existuje politická vôľa pre nové reformy z dlhodobejšej perspektívy,“ povedal vicepremiér. Zdôraznil, že vzhľadom na ambície SR vstúpiť do Európskej únie neexistuje pre SR iná alternatíva ako reformy.

Vyjadril spokojnosť s monetárnou politikou centrálnej banky SR a taktiež s úrovňou kurzu koruny voči euru. „Podľa môjho názoru vytvára súčasný kurz dobré predpoklady pre export,“ povedal Mikloš. V piatok poklesla slovenská koruna voči euru pod vplyvom údajov o zahraničnoobchodnej bilancií, ktoré boli horšie ako sa očakávalo.

Mikloš sa pridal k hlasom apelujúcim na Európsku centrálnu banku, aby znížila úrokové sadzby. Slovensko v značnej miere závisí od obchodu s Európou. Slovenská ekonomika je preto citlivá voči akémukoľvek spomaleniu ekonomického rastu v ktorejkoľvek krajine, ktorá patrí medzi hlavných obchodných partnerov SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS