ČLÁNOK
Human Genome Sciences. (HGSI)
30. júla 2001

Jednou zo zaujímavých správ bola v poslednom týždni správa o spolupráci Human Genome Sciences a Medarex (MEDX). Podľa správy bude Human Genome používať technológiu Medarex na produkciu ľudských protilátok. Human Genome má zároveň opciu na exkluzívnu licenciu takto získaných liečebných a diagnostických produktov. Podstatou kooperácie má byť spojenie znalosti proteínov zo stany Human Genome so schopnosťou Medarex systému UltiMAb produkovať protilátky identické s ľudskými. Akcie Human Genome po zverejnení správy stúpli o 8,71%.

Human Genome má vo svojom logu vetu „Number One in genomic medicine“. Nevieme či je to pravda, každopádne Human genome je jednou z firiem vytvárajúcich novú paradigmu vo vývoji liekov. Jej hlavným cieľom je objavovanie a ranné klinické testovanie liekov získavaný na základe poznania ľudskej genetiky. Tie by potom následne mali byť licencované veľkým farmaceutickým firmám. V súčasnosti má Humane Genome v druhej fáze klinického testovania dva proteíny, ktoré majú chrániť zdravé tkanivo pred toxickými účinkami liečby rakoviny. Na jednom z nich Human genome spolupracuje s GlaxoSmithKline. V prvej fáze má tri produkty.

Human Genome má 350 zamestnancov a za posledný rok dosiahla tržby iba 26,7 mil USD, pričom strata za rovnaké obdobie dosiahla 180 mil USD. Napriek tomu firma disponovala na konci roku 2000 hotovosťou na rekordnej úrovni takmer pol miliardy USD. Podľa analytikov by dlhodobý rast zisku mal dosiahnuť 30% úroveň.

Vývoj ceny akcií Human genome bol doteraz veľmi podobný vývoju celého sektoru. Pred rokom dosahovala cena akcií Human Genome 70 USD. Nasledujúci rast znamenal vzostup až na 100 USD dosiahnutých v závere minulého roku. Nasledujúca depresia priniesla pokles na 40 USD zaznamenaných v závere apríla. Nasledujúce oživenie síce prinieslo návrat nad 70 USD, bolo však iba krátkodobé a v súčasnosti sa cena pohybuje na úrovni 50 USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS