ČLÁNOK
Hudobné vydavateľstvá nereagujú na ponuku firmy Napster
22. februára 2001

Hudobné vydavateľstvá združené v spore proti internetovej spoločnosti Napster stále čakajú na podklady, dokazujúce, že nová verzia Napstera zabezpečí dodržiavanie autorských práv. Stále totiž nie je jasné, ako spoločnosť plánuje zabezpečiť súbory mp3 vymieňané miliónmi užívateľov a ako bude platiť hudobníkom a vydavateľstvám, držiteľom kopírovacích práv. Uvádza sa to v správe internetového spravodajstva news.com.

Podľa vydavateľstva Universal Music Group je Napster zodpovedný za to, aby prišiel s legitímnym obchodným modelom a systémom chrániacim ich kopírovacie práva. „Nič z toho čo sme počuli v minulosti alebo dnes, nenasvedčuje tomu, že je Napster schopný splniť túto úlohu,“ uvádza sa vo vyhlásení Universal Music.

Napster v snahe o ukončenie súdneho sporu navrhol vydavateľstvám licenčnú zmluvu, na základe ktorej by piatim hlavným vydavateľstvám ročne platil 150 mil. USD a nezávislým vydavateľstvám 50 mil. USD ročne. Tieto prostriedky mal získať z užívateľských poplatkov a iných zdrojov. Poplatky sa mali pohybovať v intervale 3 až 10 USD za mesiac, pričom konkrétna suma sa mala stanoviť podľa objemu stiahnutých súborov. Ako však prehlásilo vo svojej správe vydavateľstvo Sony Music Entertainment, „je evidentné, že návrh Napstera je nezmyselný v segmente dosahujúcom výnosy 40 mld. USD.“

Podľa pozorovateľov hudobného priemyslu sa miliarda dolárov navrhnutá Napsterom a rozpočítaná na obdobie 5 rokov ani len nepribližuje k sume, ktorú je Napster podľa odhadov vydavateľstiev dlžný nahrávacím štúdiám za porušovanie autorských práv. Technológia Napsteru totiž umožňuje načítavanie miliárd pesničiek každý mesiac.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS