ČLÁNOK
Hospodársky rast v prvom štvrťroku dosiahol 0,6 %
17. mája 2013

Hospodársky rast zvoľňuje svoju dynamiku. V prvom štvrťroku tohto roku podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR totiž hrubý domáci produkt Slovenska vzrástol medziročne v stálych cenách o 0,6 %, kým v poslednom kvartáli vlaňajška stúpol o 0,7 %. V medzikvartálnom porovnaní si však slovenské hospodárstvo naďalej udržiava rast. Oproti štvrtému štvrťroku vlaňajška totiž hrubý domáci produkt po očistení o sezónne vplyvy stúpol o 0,3 %.

V bežných cenách dosiahol podľa údajov Štatistického úradu SR hrubý domáci produkt Slovenska v prvom štvrťroku tohto roka objem 16,817 mld. eur. V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka to znamenalo nárast o 1,6 %. Spresnené výsledky hrubého domáceho produktu za prvý kvartál roku 2013 zverejní Štatistický úrad SR 5. júna 2013.

Predbežné údaje za prvý kvartál tak zaostávajú za pôvodnými očakávaniami analytikov, ktorí v priemere predpokladali rast o 0,1 percentuálneho bodu rýchlejší. „Pod slabšie čísla hrubého domáceho produktu sa podpísal pravdepodobne slabší externý dopyt a pomalší rast priemyslu, ale aj dlhšia zima, ktorá pravdepodobne spomalila nami očakávanú postupnú stabilizáciu stavebníctva,“ uviedol na margo zverejnených dát analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Napriek tomu možno na výkone slovenského hospodárstva hľadať aj pozitívne stránky. Ako uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská, ekonomika krajiny sa totiž ani napriek citeľnému spomaleniu v závere vlaňajška a následne v úvode roka 2013 nenachádza v recesii, ktorá už v minulom roku sužovala viac ako tretinu krajín Európskej únie. „Predovšetkým prvá polovica roka 2013 bude ťažším obdobím pre slovenský priemysel aj celé hospodárstvo, nakoľko naša ekonomika bude ovplyvňovaná slabším dopytom spoza hraníc a zároveň slabšou domácou spotrebou,“ uviedla s tým, že určité zlepšenie situácie v ekonomike by mohlo prísť koncom tohto roka a začiatkom roka budúceho.

Hospodársky rast Slovenska na úrovni 0,6 % v prvom kvartáli vníma pozitívne aj premiér Robert Fico. Vzhľadom na to, že ide o druhý najrýchlejší rast v eurozóne, mu preto niektoré vyjadrenia o úpadku slovenskej ekonomiky pripadajú neadekvátne, hovoril po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu. „Poľsko, ktoré má 40 mil. obyvateľov a má veľmi silnú vnútornú spotrebu, má nižší hospodársky rast ako Slovensko s 5,5 mil. obyvateľov. Ja to považujem za výsledok, ktorý je veľmi pozitívny a optimistický,“ vyhlásil v stredu Fico. Ako podotkol, v eurozóne sú len dve krajiny, ktoré dokázali v prvom kvartáli vykázať hospodársky rast. Okrem Slovenska ešte Estónsko. Ostatných pätnásť krajín zápasí s prepadom hospodárstva.

Analytici komerčných bánk očakávali v prvom štvrťroku tohto roka naopak mierne zrýchlenie hospodárskeho rastu. Podľa prieskumu centrálnej banky totiž v apríli predpokladali, že ekonomika v prvom štvrťroku stúpla o 0,8 %. Na celý tento rok pritom bankové domy predpovedajú Slovensku v priemere hospodársky rast na úrovni 0,9 %. Očakávania analytikov sú však relatívne rôznorodé. Jednotlivé banky totiž odhadujú tohtoročný rast v rozpätí od nulového rastu až po nárast o 1,7 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS