ČLÁNOK
Hospodársky rast postkomunistických štátov prekonal očakávania
16. mája 2000

Ekonomiky východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu sa spamätali z nedávnej ruskej finančnej krízy a vojnového konfliktu v Kosove rýchlejšie ako sa všeobecne očakávalo. Oznámila to Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).
Dodala, že tempo hospodárskeho rastu by sa malo v tomto roku v strednej a východnej Európe, pobaltských štátoch a Spoločenstve nezávislých štátov (SNŠ) zrýchliť na 3,6 % v porovnaní s pôvodne prognózovanými 3,2 %. Podľa zrevidovanej správy EBOR, ktorá meria tempo uskutočnených zmien v postkomunistických štátoch, ekonomika regiónu vzrástla vlani o 2,4 % po tom, čo v roku 1998 oslabila o 1,1 %. „Vyhliadky krátkodobého rastu pre región sú relatívne priaznivé. Rast regiónu ako celku by mal pokračovať a je pravdepodobné, že väčšina, ak nie všetkých 26 štátov kde EBOR operuje, zaznamená pozitívny rast,“ uviedol hlavný ekonóm EBOR Ricardo Lago.
EBOR však varovala niektoré štáty, najmä členské krajiny SNŠ, ktoré do dnešného dňa zaznamenali iba slabý progres v tvorbe inštitúcií na zabezpečenie celkovej stability. „Viacero výziev pre transformáciu naďalej pretrváva a je preto potrebné čeliť im rýchlo a rezolútne,“ povedal Lago. Banka vyjadrila príjemné prekvapenie nad výrazným oživovaním ruskej ekonomiky, ktorá by mala za minulý rok zaznamenať najrýchlejší nárast od pádu komunizmu, resp. 3,2 %. Ešte v novembri minulého roka EBOR odhadovala na rok 1999 nulový rast ruskej ekonomiky a na tento rok prognózovala, že ruská ekonomika vzrastie iba o jedno percento. V súčasnosti sa banka domnieva, že ruský hospodársky rast by mohol v tomto roku dosiahnuť až 4 %. Banka však upozornila, že prudký rast súvisel najmä s devalváciou rubľa, nižšími úrokovými sadzbami a 30-percentným poklesom reálnych miezd.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS