ČLÁNOK
Horváth nepodporuje zrušenie priebežného dôchodkového piliera
11. marca 2003

S jednou z alternatív koncepcie dôchodkovej reformy, podla ktorej by v budúcnosti zanikol priebežný dôchodkový pilier, nesúhlasí štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Horváth. Podla neho nemožno akceptovat, aby ludia nadalej prispievali do priebežného systému Sociálnej poistovne, avšak v budúcnosti by im žiadne nároky z týchto odvodov nevznikli.

„Ak by sa prestalo prispievat do priebežného systému, výpadky Sociálnej poistovne by boli vyššie ako sú navrhované príspevky na osobný úcet vo výške 10 % hrubej mzdy,“ zdôvodnil. Horváth upozornuje aj na to, že kvôli ponechaniu vstupu do kapitalizacného piliera na osobnom rozhodnutí obcana nie je presne známe, kolko ludí z priebežného piliera odíde. Koncepcia reformy podla neho pocíta s odchodom polovice poistencov. „Do nového systému môže odíst podstatne viac ludí, kedže sa predpokladá masívna reklamná kampan súkromných správcovských spolocností,“ povedal.

Podla štátneho tajomníka rezortu práce by sa preto malo zabezpecit financovanie priebežného piliera aj pre prípad, že na osobnom úcte si zacnú sporit všetci obcania, ktorým to zákon umožní. „Na zaciatok by sa mali nastavit parametre tak, aby sme dokázali ufinancovat aj prechod teoreticky všetkých ludí,“ zdôraznil. Po tomto kroku by sa podla neho mohli sadzby na odvádzanie prostriedkov na osobný úcet zvýšit. Podla koncepcie dôchodkovej reformy by na dôchodkové úcty malo smerovat 10 % hrubej mzdy obcana. „Je to sadzba na hranici únosnosti,“ upozornil.

Ministerstvo bude podla Horvátha presadzovat na rokovaní vlády, aby okrem 65 mld. Sk z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu na dôchodkovú reformu vyclenila z dalšej privatizácie dodatocné zdroje. „Ideálne by bolo, keby sme mali k dispozícii asi 200 mld. Sk,“ povedal. Takýto objem zdrojov však podla neho nebude potrebný na zaciatku reformy, preto dalšiu privatizáciu netreba „unahánat“. „Na najbližšie tri roky zdroje sú, otázne je, co bude potom,“ dodal Horváth.

Horváth sa vyjadril aj k navrhovanej novele Zákonníka práce. ANO ju podla neho považuje na vyváženú a za dobrý predpoklad na odbúranie prekážok na zvyšovanie zamestnanosti. Strana podla neho ocenuje aj rokovanie tripartity o zmenách pracovného kódexu. „Je to dôkaz, že ak je vôla, je možné dosiahnut konsenzus,“ skonštatoval.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS