ČLÁNOK




Holdingy Wadi al Aqiq a Ladin International základom Al-Káida
16. januára 2002

O podnikaní Osamu existuje veľa rozmanitých údajov. Sú to väčšinou spravodajské informácie, pretože väčšinou sa zaoberá pochybnými obchodmi. Ak uveríme týmto údajom, prakticky niet ani jednej sféry kde by neboli záujmy teroristu číslo jeden.

Francúzske spravodajské služby zistili, že obchodno-finančné impérium Osamu bin Ládina funguje cez dcérske spoločnosti v 35 krajinách sveta. Jadro impéria vytvárajú holdingy Wadi al Aqiq a Ladin International, ktorých súhrnný kapitál sa odhaduje na 300 mil. USD. Tieto holdingy sú podľa francúzskych špiónov finančnou základňou teroristickej organizácie Al-Káida, ktorej sa pripisujú teroristické akty z 11. septembra minulého roku.

Obchod s medom

Do skupiny patrí obchodná a sprostredkovateľská firma Taba Investments a stavebná firma Hijra Construction. Okrem toho existujú firmy, ktoré obchodujú drahokamami, najviac diamantmi. Veľké príjmy dostáva Bin Ládin vo forme darov od fundamentalistických organizácií, ktoré fungujú vo vyspelých krajinách sveta.

Napríklad do Ruska a krajín Spoločenstva nezávislých štátov podľa analýzy francúzskych agentov firmy kontrolované bin Ládinom ovocie, olivy, hrozienka o orechy.
Francúzi nie sú jedinou krajinou, ktorá sa zaoberala potravinovými záujmami bin Ládina. Hneď za nimi americká CIA vypracovala správu o to „ako terorista číslo jeden zarába na výrobe včelieho medu.“

Ako oznámila New York Times, bin Ládin a ostatní členovia vedenia organizácie Al – Kajda na Blízkom východe a V Ázii využívajú tajne kontrolovanú sieť obchodov obchodujúcu s medom na pranie peňazí, prepravu zbraní a spravodajskú činnosť. Obchody fungujú v Jemene, Sudáne, Afganistane, Pakistane a iných krajinách.
Podnikanie s medom nie je stratové, pretože o jeho liečebných účinkoch sa píše už v Koráne. Napríklad v Saudskej Arábii rodina priemerne mesačne spotrebuje 1 kilogram medu. Výroba medu a obchod s ním sú výhodné aj preto, lebo zakrývajú činnosť Al-Káida. Podľa informácií americkej spravodajskej služby, Bin Ládin a jeho spoločníci využívajú balenia hustého a voňavého medu na to, aby medzi nimi skrývali zbrane a drogy. Pohraničníci a služobné psy môžu ťažšie nájsť kontraband.

Akcie

Osama Bin Ládin v skutočnosti veľmi efektívne kombinuje teroristickú činnosť a zarábanie peňazí. Mnohí poznajú verziu o tom, že sa mu so ziskom vrátili peniaze investované do teroristických útokov z 11. septembra v USA. Podľa informácií tej istej CIA 11. septembra v USA sa na amerických trhoch predalo viac ako 1 milión kusov akcií, ktoré mali klesnúť po teroristických útokoch. Tí, ktorí sa na tom priživili, zarobili stovky miliónov dolárov. Spravodajské služby USA sú presvedčené o tom, že s obchodmi s akciami majú do činenia spoločníci Bin Ládina.
Stopy teroristov-podnikateľov sa objavili nielen na amerických burzách. Komisia pre cenné papiere v Japonsku 12. septembra 2001 robila podrobnú analýzu obchodov na burzách v Tokiu a Osake. Obchody skúmali odborníci z USA a Veľkej Británie. Japonským odborníkom sa podarilo objaviť niekoľko podozrivých operácií, ktoré sa udiali práve 11. septembra 2001. Podobné správy sa objavili 13. septembra z Nemecka. Frankfurtská burza robila analýzu predpokladu toho, že najhľadanejší terorista sa snažil zarobiť na operáciách s cennými papiermi v čase teroristického útoku.
Po teroristických útokoch sa roztrhlo vrece s podobnými správami. Informácia o tom, že teroristickým útokom predchádzali krátke predaje, teda predaje požičaných akcií na najväčších burzách Európy a Ázie, sa začala potvrdzovať.
Na Londýnskej burze cenných papierov napríklad spoločníci Bin Ládina otvorili a zavreli krátke pozície na akcie poisťovacích, turistických a leteckých spoločností, ktoré klesli o 10 – 20 %. Zmysel týchto operácií je v tom, že investor najprv predá akcie, ktoré si požičal. Keď cena klesá, kupuje ich, vracia brokerovi a rozdiel mu zostáva vo vrecku.
Pred teroristickými útokmi samozrejme nakupovali akcie, ktoré rýchlo zdraželi a patria medzi ne firmy ťažiace zlato, ropné spoločnosti a stavebné firmy.

Bankové účty

Ako zistili spravodajské služby, na európskych trhoch spoločníci bin Ládina pracovali cez milánskeho brokera. Okrem toho sa na zoznam podozrivých dostala aj londýnska Barclay´s Bank. Sunday Times s odkazom na materiály z bánk, ktoré má k dispozícii napísal, že „terorista číslo jeden“ využil na prevod peňazí svojim stúpencom účet v tejto banke, ktorý nepriamo patril Chalidovi al-Favvazovi, ktorý sa považuje za hlavného predstaviteľa záujmov bin Ládina na území Veľkej Británie. Je známe, že už v minulosti si Barclay´s si obľúbili palestínski podnikatelia pôsobiaci v Spojenom kráľovstve.

USA a Európska únia zverejnili zoznam piatich komerčných bánk, cez ktoré tečú peniaze Al-Káida: Al Shamal Islamic Bank, Dubai Islamic Bank, Faisal Islamic Bank, Kuwait Finance House ? Bahrain International Bank. Bankárom, ktorí si ctia zákon navrhli aby odhalili všetky kontrakty s týmito bankami.
Islamské banky sa odlišujú od ostatných tým, že v svojej činnosti sa riadia náboženskými normami. Zvyčajne sa nachádzajú na územiach štátov, v ktorých má náboženské právo prioritu pred občianskym právom ako napríklad Kuvajt, Saudská Arábia, Zjednotené Arabské emiráty.
V podstate islamské banky fungujú na úverovom, devízovom a kapitálovom trhu tak isto ako obyčajné banky, len sú nútené svoje operácie robiť so zohľadnením náboženských noriem.
Napríklad Korán priamo zakazuje úžeru, ktorá bráni poskytovať úvery. Islamské banky zákaz obchádzajú pomocou „mudaraba“ – dohody o rozdelení rizík medzi bankou a klientom. Ináč povedané, banka akoby je partnerom svojho klienta v určitom podnikaní, má v ňom určitý majetkový podiel a s klientom si delí zisky z podnikania.

Ako sa ukázalo, že pri zozname sa trochu prestrelilo. Napríklad Bahrain International Bank úplne spravodlivo odmietol obvinenia z pomoci teroristom. Podľa informácií Washington Post, predstavitelia Federálneho rezervného systému potvrdili, že banka je nevinná. V skutočnosti išlo o inú banku s podobným názvom.
Podobná situácia sa stala v prípade Faisal Islamic Bank. Hoci bývalý pokladník bin Ládina Al Fadl tvrdí, že teroristi aktívne spolupracovali s bankou s týmto názvom, nikdy však nespomenul, s ktorou z troch rovnomenných bánk spolupracoval – egyptskou, bahrajnskou alebo chartumskou.
V ostatnom sa spravodajské služby nemýlili. Napríklad 50 mil. USD základného kapitálu sudánskej Al Shamal Islamic Bank zaplatil Usama bin Ládin a členovia Národného islamského frontu. Podľa americkej rozviedky bin Ládin zostáva dodnes hlavným akcionárom tejto banky. V banke bol donedávna účet na meno „teroristu číslo jeden“ odkiaľ sa neraz vyberali peniaze na potreby teroristov.

Al Shamal udržuje styky s 33 bankami na celom svete. Patria medzi ne Citibank a American Express Bank. Bez ohľadu na obmedzenia vlády USA, ktorými sa od roku 1997 obmedzili kontakty so Sudánskymi banka, všetky jej korešpondenčné účty zostali otvorené a dali sa cez ne posielať peniaze.
Čo sa týka Dubai Islamic Bank, podľa vyhlásenia Spojených arabských emirátov, bola „očistená“ od peňazí al-Káidy. Podľa veľkosti druhá banka Kuvajtu – Kuwait Finance House – vôbec neragovala na obvinenia. Na druhej strane, predstaviteľ veľvyslanectva Kuvajtu v USA potvrdil možnosť prevodu peňazí z účtov niektorých fondov v tejto banke na účty ľudí blízkych Talibanu.
Samotný Osma bin Ládin, ak usudzujeme z jeho slov, zostáva ľahostajný k informáciám, ktoré poodhalili jeho spojenie s rôznymi bankami.

V rozhovore s jedným pakistanským denníkom vyhlásil, že al – Káida má tri nezávislé systémy financovania. Ak teroristi stratia podporu islamských bánk, neznamená to, že nemajú peniaze.
Pred niekoľkými dňami sa objavila ešte jedna správa. Agentúra Reuters priniesla informáciu, že rodinná firma Group ben Laden požiadala o pomoc britské firmy v oblasti public relations. Chcela, aby sa sformoval jej nový imidž, ktorý by mal byť čo najviac vzdialený od terorizmu.
V správe je jedno zaujímavé číslo Group ben Laden má majetok v hodnote 5 mld. USD. Je to jedna z najväčších firiem v Saudskej Arábii. Podniká v oblasti stavebníctva, leteckom priemysle, hotelierstve, oblasti telekomunikácií, médií a priemyselnej výrobe. Zmena imidžu je potrebná. Je ľahké predpokladať prečo. Najjednoduchšie je zmeniť názov firmy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS