ČLÁNOK
Hodnotili sa ponuky na kúpu Transpetrol Trading
16. novembra 2001

Predstavenstvo a dozorná rada spoločnosti Transpetrol, a.s. prerokovali vo štvrtok materiál na vyhodnotenie revidovaných záväzných ponúk na kúpu 100 % akcií spoločnosti Transpetrol Trading, a.s. Materiál predložil predstavenstvu materskej spoločnosti predávaného Transpetrol Tradingu poradca pre predaj, ktorým je firma Deloitte & Touche. Na základe odporúčania dozornej rady predloží predstavenstvo Transpetrolu výsledky výberového konania akcionárovi, ktorým je ministerstvo hospodárstva SR, na schválenie. Agentúru SITA o to informoval manažér finančných a poradenských služieb Deloitte & Touche Henrich Herceg.

Oficiálne ponuky na kúpu Transpetrolu Trading predložili štyria záujemcovia. Transpetrol Trading je dcérou spoločnosti Transpetrol, ktorá sa rovnako nachádza v procese privatizácie. Podľa neoficiálnych informácií sú dvoma zo štyroch záujemcov o Transpetrol Trading spoločnosti Slovnaft a OMV. O definitívnom kupcovi Transpetrolu Trading malo ministerstvo hospodárstva rozhodnúť najskôr koncom októbra. Rezort hospodárstva ako hlavný vykonávateľ akcionárskych práv v Transpetrole v závislosti od kvality ponúk môže rozhodnúť, že Transpetrol Trading nakoniec vôbec nezmení majiteľa.

Transpetrol Trading prevádzkuje 12 čerpacích staníc pohonných hmôt na celom území Slovenska. V súčasnosti buduje trinástu čerpaciu stanicu v Michalovciach. Transpetrol sa rozhodol predať Transpetrol Trading z dôvodu koncentrácie na svoju hlavnú činnosť, ktorou je preprava a skladovanie ropy. O akvizíciu firmy Transpetrol Trading pôvodne prejavilo záujem 11 spoločností, len päť z nich však v stanovenom termíne do 31. júla predložilo nezáväzné ponuky. Tieto spoločnosti mali v Transpetrole Trading vykonať due diligence.

Transpetrol je na Slovensku dominantným prepravcom ropy z Ruskej federácie na trhy strednej a západnej Európy prostredníctvom ropovodov Družba a Adria. Spoločnosť je v procese privatizácie, predaj 49 % chce vláda uzavrieť ešte v tomto roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS