ČLÁNOK
Hlavným povolebným problémom v Poľsku je rozpočet
26. septembra 2001

Odstupujúca poľská pravicová vláda zasadala s cieľom rokovať o zložitom budúcoročnom štátnom rozpočte, ktorého návrh musí predložiť parlamentu pred tým, ako víťaz nedeľňajších volieb zostaví novú vládu.

Predbežné výsledky nedeľňajších volieb hovoria o víťazstve sociálno-demokratickej strany SLD. Predpokladá sa však, že SLD nebude mať absolútnu parlamentnú väčšinu, ktorá by jej zabezpečila hladké schválenie zložitých rozpočtových reforiem, ktoré sú potrebné na to, aby sa Poľsko vyhlo finančnej kríze. Nepopulárna pravicová Solidarita, ktorá vládla v krajine doteraz, musí dokončiť rozpočtový návrh do 30. septembra. Po nedeľňajších voľbách sa bývalá vládnuca strana nedostala ani do parlamentu. Predstavitelia doterajšej vlády očakávajú, že sociálna demokracia ich rozpočtový návrh neskôr pozmení.

Pravica, ktorá ostane pri moci niekoľko nasledujúcich týždňov, kým sa nevytvorí nový kabinet, navrhuje obmedziť budúcoročný rozpočtový deficit na 40 miliárd zlotých, resp. 5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Na tento rok sa plánoval deficit 3,9 % HDP. Bez redukcie výdavkov a zvýšenia daní by mohol deficit vyskočiť na neúnosných 11 % HDP, čo by podľa analytikov spôsobilo krízu v rámci dôvery v krajine.

Podľa informácií denníka Rzeczpospolita navrhlo ministerstvo financií zvýšenie budúcoročných rozpočtových príjmov prostredníctvom zvýšenia dane z pridanej hodnoty na 24 % zo súčasných 22 %. Ministerstvo stanovilo budúcoročný cieľ miery rastu HDP na konzervatívnej úrovni 1,7 %, čo je menej ako jej predchádzajúca prognóza 2,5 až 3,0 % a ako cieľ pre tento rok na úrovni 2,0 %.

Analytici dúfajú, že vládnuca sociálna demokracia bude realizovať reštriktívne fiškálne reformy bez ohľadu na to, akého koaličného partnera si vyberie, alebo či bude vládnuť sama v rámci menšinovej vlády. Predstavitelia sociálno-demokratickej strany SLD by si mali podľa očakávaní vybrať za koaličného partnera stranu poľnohospodárov (PSL), ak sa nerozhodnú vládnuť sami. Strana PSL je však často populistická a protireformná, pričom nesúhlasí s reštriktívnymi návrhmi SLD, ktorých tvorcom je kandidát na post ministra financií Marek Belka.

Finančné trhy stále dúfajú, že SLD vytvorí koalíciu s liberálnou stranou Občianska platforma, čo by jej garantovalo schválenie reštriktívnych reforiem, potrebných na urýchlenie vstupu Poľska do Európskej únie (EÚ) a vyhnutie sa rozpočtovej kríze. Guvernér centrálnej banky Leszek Balcerowicz varoval, že budúca vláda musí napredovať v reformách a nesmie sa spoliehať na redukciu úrokových sadzieb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS