ČLÁNOK
Hlavné boje skoncili, rozbiehajú sa rokovania o obnove
16. apríla 2003

Po tom, co Spojené štáty a Velká Británia oznacili vojenský zásah proti Saddámovi Husajnovi takmer za skoncený, zacali v utorok rokovat s predstavitelmi rozhádaných irackých frakcií o povojnovom usporiadaní krajiny. Americkí vojaci medzitým pomáhali miestnym policajtom obnovit poriadok v uliciach Bagdadu i ostatných irackých miest. Posledná bašta Saddámových stúpencov, prezidentovo rodisko Tikrít, padla v pondelok do rúk Americanov takmer bez boja, aj ked mnohí pozorovatelia predpovedali tuhý odpor.

Rozhovory sa odohrávali v blízkosti historického mezopotámskeho mesta Úr 375 kilometra južne od Bagdadu. Aj ked ich cielom je nacrtnút kontúry povojnového usporiadania Iraku, najskôr naopak zvýraznia rozpory medzi jednotlivými opozicnými skupinami.

Na rokovaniach sa zúcastní zhruba 60 Iracanov zastupujúcich radikálne a umiernené šíitske a sunitské frakcie, kurdskú menšinu a prívržencov monarchie zvrhnutej v roku 1958. Mnohé z nich popudilo rozhodnutie dosadit do cela docasnej administratívy bývalého amerického generála Jaya Garnera.

Ahmad Chalabí, významný iracký podnikatel tešiaci sa z priazne Washingtonu, poslal na rokovanie len zástupcu, hlavná šíitska opozicná skupina sa dokonca rozhodla rozhovory úplne bojkotovat. „Toto nie je v prospech irackého národa,“ povedal Abdelazíz Hakim, predák Najvyššej rady islamskej revolúcie so sídlom v Iráne. „Od zaciatku je našim cielom nezávislost. Nie sme ochotní prijat žiadne zastrešenie (našej vlády), od Spojených štátov ani od nikoho iného.“

Britský minister zahranicných vecí Jack Straw však vyjadril spokojnost s tým, že sa k slovu konecne dostáva diplomacia. „Nie je to jednorazová záležitost, ide o zaciatok procesu, ktorého zmyslom je obnovit vládu,“ povedal. „Je to len zaciatok a som rád, že sa konecne zacína rokovat.“

Brigádny generál Tim Cross poukázal na jednu z tém, na ktorej sa rozhádané iracké frakcie zhodnú: „Myslím, že chcú, aby sme odišli co najskôr. Chcú, aby to znovu bola ich krajina,“ uviedol. Podla Crossa môže trvat viac než šest mesiacov, kým sa nový iracký kabinet ujme vlády.

Arabské televízne stanice vysielali zábery z nedalekého mesta Násiríja, kde sa na uliciach zišli tisíce protestujúcich, ktorí dávali najavo, že si chcú vládnut sami. „Nie Amerike, nie Saddámovi,“ skandoval dav.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2021

USD 1,216 0,006
CZK 26,094 0,031
GBP 0,886 0,001
HUF 357,380 0,000
CAD 1,535 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS